Projekt CHARM na konferencji EFECS

25 listopada 2021

Przez ostatnie trzy dni trwała wirtualna konferencja poświęcona elektronicznym komponentom i systemom. Uczestniczyli w niej doktor Tomasz Bieniek i doktor Grzegorz Janczyk, którzy promowali projekt CHARM na wirtualnym stoisku. Czego dotyczy ten projekt o tak niezwykłej nazwie?

Transformacja cyfrowa jest uznawana za jeden z najpotężniejszych czynników umożliwiających odzyskanie przez europejski przemysł wytwórczy konkurencyjności na światowych rynkach. Wykorzystanie możliwości digitalizacji i IoT / AI może jednak zostać ograniczone przez trudne warunki środowiskowe występujące w procesach produkcyjnych i / lub na stanowiskach pracy.

Inicjatywa projektu CHARM ma na celu przyczynienie się do rozwiązania tego problemu przez opracowanie technologii ECS (Electronic Component and Systems), przeznaczonej do zastosowań w trudnych warunkach przemysłowych / środowiskowych towarzyszących eksploatacji urządzeń i prowadzeniu procesów technologicznych.

W ramach projektu CHARM opracowane zostaną rozwiązania dla takich zagadnień przemysłowych jak monitorowanie stanu urządzeń, predykcyjne serwisowanie, automatyzacja procesów, kontrola i optymalizacja produkcji w czasie rzeczywistym. W ramach projektu wytworzone zostaną demonstratory (Use Case – dalej UC). Przewidziane jest również testowanie opracowanych rozwiązań w warunkach przemysłowych.

Tematyka prac w ramach projektu CHARM obejmuje sześć różnych sektorów przemysłowych. W większości przypadków wykorzystaniem rozwiązań zainteresowani są światowi liderzy rynku – duże przedsiębiorstwa poszukujące innowacji w ramach finansowanej i wspieranej przez Komisję Europejską współpracy w formie ekosystemu ECSEL.

Co może zostać usprawnione dzięki projektowi CHARM?

  • UC1 Górnictwo – IoT dla cyfrowych rozwiązań
  • UC2 Przemysł papierowy – Monitorowanie stanu urządzeń przemysłowych
  • UC3 Metalurgia – System kontroli obrabianych przedmiotów
  • UC4 Fotowoltaika – Monitoring linii produkcyjnych paneli słonecznych
  • UC5 Energetyka jądrowa – Utrzymanie i likwidacja elektrowni jądrowej
  • UC6 Wydruk – Wirtualne prototypowanie