Dr Rafał Zybała & wykład dla studentów PW

29 listopada 2021

Dr inż. Rafał Zybała poprowadził w piątek zajęcia online dla studentów Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Opowiedział podczas nich o materiałach termoelektrycznych, które mają szerokie zastosowanie. (I jeszcze w tej kwestii nie powiedziano ostatniego słowa!)

Jak szerokie? Wykorzystuje się je do konstrukcji generatorów, sensorów, przetworników i mikroukładów chłodzących elementy elektroniczne oraz w urządzeniach chłodniczych powszechnego użytku. „Technologie te są stosowane w przemyśle kosmicznym, militarnym i wielu innych gałęziach przemysłu. W przyszłości, przez zastosowanie specjalnych generatorów TE, możemy liczyć na wzrost sprawności i efektywności działających urządzeń cieplnych, np. silników spalinowych w samochodach (…) Wiele technologii, które postrzegano jak egzotykę naukową 20 lat temu, dzisiaj funkcjonuje wokół nas. Ja również tak postrzegam technologię termoelektryczną, której czas jest przed nami. Jej przejście do życia codziennego można nazwać bardzo wymagającą drogą” – uważa dr Rafał Zybała z Grupy Badawczej Materiały Funkcjonalne.

Podczas wykładu doktor opowiedział o procesie powstawania materiałów termoelektrycznych: od projektu, przez wytworzenie, charakteryzację, po zastosowanie. Gdy tylko poprawi się sytuacja pandemiczna w kraju, obiecał, że zaprosi studentów do laboratorium.