Kolejny piątek przed nami, a to oznacza kolejny dzień Warsztatów z Epitaksji*, całkowitej nowości w naszej ofercie warsztatowej!
Już jutro Karolina Piętak opowie o otrzymywaniu tlenków metodą ALD oraz o dwóch metodach pomiarowych: pomiarach elektrycznych bazujących na efekcie Halla oraz o technice optycznej do badań właściwości dielektrycznych – elipsometrii. Beata Stańczyk z kolei odkryje świat fotolitografii, a Marek Guziewicz przedstawi możliwości zastosowań otrzymywanych w Łukasiewicz – IMiF warstw i struktur epitaksjalnych.
W ramach drugiej części spotkania studenci odwiedzą laboratorium, gdzie na żywo zobaczą między innymi urządzenia pomiarowe omawiane tego dnia podczas warsztatów.
Warsztaty Epitaksji ruszyły po raz pierwszy miesiąc temu. Jako pierwsi biorą w nich udział studenci z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechnika Warszawska. To cykl pięciu spotkań, na których poza wiedzą teoretyczną nasi badacze dzielą się także wiedzą praktyczną dotyczącą zarówno epitaksji związków II-IV (SiC), III-V (np. GaN), 2D (np. grafen), jak i metod ich charakteryzacji. Na pierwszym spotkaniu studenci otrzymali różne materiały wytworzone metodami CVD, MOCVD i ALD, a wyniki ich analiz przedstawią na zakończenie cyklu warsztatów.
*Epitaksja (gr. epi + taxis = na uporządkowanym) – technika krystalizacji warstw monokryształu na podłożu, wykorzystywana w przemyśle półprzewodnikowym.
A skąd ta kanapka? Struktury półprzewodnikowe uzyskane w taki sposób mogą być bardzo cienkie i obrazowane przy użyciu różnych technik (wykorzystywanych w IMiF) często przypominają te “śniadaniowe cuda” w przekroju.