Powłoki, które zaciemniają i matują z jednej strony, z drugiej pokrycia, które są przezroczyste i jednocześnie przewodzą prąd. To wszystko potrafi z cynk – z którego się składają! Nasz badacz dr hab. Michał Borysiewicz opracowuje w swoich laboratoriach te dwa niezwykłe produkty:

Powłoki zaciemniające i matujące

Opracowane powłoki blokują dostęp światła widzialnego, UV oraz podczerwieni. Możliwe jest pokrycie nimi dowolnych podłoży, włączając w to podłoża elastyczne, polimerowe, sztywne, półprzewodnikowe, metalowe czy szkła.

Opatentowana technologia nie wymaga stosowania wysokiej temperatury, a także umożliwia pokrywanie struktur trójwymiarowych oraz wytwarzanie wzorów technikami fotolitografii lift-off bądź trawienia.

Dzięki swojej matowości zapobiegają powstawaniu odblasków – nadają się więc do powlekania elementów, które mają pozostać mało widoczne, w tym: do obudów sensorów optycznych dla absorpcji promieniowania rozproszonego itp. Dzięki zastosowaniu procesów próżniowych technologia nie generuje szkodliwych odpadów i jest bezpieczna dla środowiska oraz niezwykle wszechstronna!

“Mój materiał jest czarny, bo ma odpowiedni skład chemiczny, jest porowaty i absorbuje światło. Porowaty w skali nano, co jest unikalne, bo osadzając warstwy, zazwyczaj dostaje się warstwy zwarte, bez dziur, a z kolei porowate są proszki, które nie trzymają się powierzchni – ja mogę pokryć tym materiałem dowolną powierzchnię” – wyjaśnia nasz badacz.

Pokrycia przezroczyste i przewodzące

Wszyscy wiemy, że przezroczyste i przewodzące pokrycia stanowią podstawę wszystkich wyświetlaczy dotykowych. Ale mogą również znaleźć zastosowanie w ekranowaniu elektromagnetycznym – tworzeniu klatek Faradaya – elementów, które muszą pozostać przezroczyste (np. owiewki, obiektywy, wzierniki itp).

W Łukasiewicz – IMiF oferujemy próżniowo wytwarzane pokrycia tlenku cynku domieszkowanego aluminium, których współczynnik załamania światła możemy kontrolować poprzez odpowiednie dodatkowe domieszkowanie.

Co istotne, pokrycia te są wolne od indu dzięki czemu ich stosowanie zamiast tlenku indowo-cynowego przyczynia się do zrównoważonego rozwoju!

Podziel się ze znajomymi!