Czy wiecie, że optoelektronika stanowi jeden z głównych kierunków badawczych Łukasiewicz – IMiF? A prowadzone w Instytucie badania dotyczą zarówno nowych materiałów (ceramik, szkieł, światłowodów, materiałów funkcjonalnych), jak i przyrządów (źródła światła białego, laserów podczerwieni, detektorów)?
Dr hab. Anna Kozłowska już w piątek podczas PKO w Toruniu przedstawi badania, które prowadzimy w naszym Instytucie. W wystąpieniu zaprezentuje wyniki ostatnich prac dotyczących źródeł światła. Opowie również o technologiach materiałów luminescencyjnych oraz modyfikacji ich składu i struktury, pozwalających na uzyskanie nowych, ciekawych funkcjonalności.
Przykładem takich materiałów są wielowarstwowe ceramiki z powłokami plazmonicznymi, które mogą działać jednocześnie jako źródło światła i czujnik. Kolejnym przykładem źródeł światła mogą być membrany grafenowe zintegrowane z elementami MEMS charakteryzowanymi w Łukasiewicz – IMIF. Nowa konstrukcja pozwoli na uzyskanie przestrajalnego źródła światła, przydatnego w wielu zastosowaniach, takich jak mikrospektroskopia do wykrywania gazów lub substancji chemicznych.
Na konferencji obecni będą także prelegenci ŚRODOwiskowych Seminariów Fotonicznych: dr Michał Karpiński i dr Radek Łapkiewicz. Jeśli zastanawiacie się, kiedy odbędzie się kolejne seminarium, informujemy, że cykl wraca po przerwie wakacyjnej! Obserwujcie nas, by być na bieżąco!