Elektrody, które biją rekordy transmisji! Nowatorski pomysł prof. Tomasza Czyszanowskiego z Politechniki Łódzkiej został zrealizowany przy współpracy naukowców z najlepszych ośrodków naukowych i badawczych w kraju zajmujących się badaniami z zakresu fotoniki.
Przeprowadzone badanie zakładało wykonanie elektrod w postaci podfalowych siatek MHCG (ang. monolithic contrast garating) wykonanych z GaAs z wbudowanymi paskami metalicznymi pomiędzy paskami półprzewodnika.
Co wynikło z tego niezwykłego projektu? Elektrody wykazały rekordową transmisję bezwzględną wynoszącą 75% dla światła niespolaryzowanego, co daje rekordową transmisję względną 108%. Zaproponowana konstrukcja elektrody osiąga jeszcze większą transmisję bezwzględną dla światła spolaryzowanego, osiągając wartość 92% co odpowiada 133% transmisji bezwzględnej.
Pomimo rekordowo wysokiej transmitancji, rezystancja powierzchniowa zaproponowanej konstrukcji elektrody jest najlepszą, jaką kiedykolwiek odnotowano, kilkakrotnie niższą niż publikowane dla innych konstrukcji przezroczystych elektrod przewodzących i waha się od 0,5 do 1 Ω Sq-1. W pracy przedstawiono wyniki dotyczące wytwarzania przezroczystych elektrod dla promieniowania z zakresu podczerwieni, które znajdują zastosowanie w nowoczesnych urządzeniach optoelektronicznych.
Takie elektrody mogą znaleźć zastosowanie w nowoczesnych urządzeniach optoelektronicznych, zwłaszcza w obszarze promieniowania podczerwonego wykorzystywanego przez medycynę, przemysł, czy wojsko, albo w produkcji zaawansowanych urządzeń optycznych, takich jak filtry, modulatory światła, czy elementy optyczne stosowane w telekomunikacji lub technologii wyświetlaczy.
Jak to zrobiliśmy? Zespół z Łukasiewicz – IMIF był odpowiedzialny za wykonanie struktur metal MHCG, Instytut Fizyki Politechniki Łódzkiej zaprojektował konstrukcję elektrod, a także przeprowadził charakteryzację elektryczną, Wydział Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej wykonał pomiary optyczne, a Wojskowa Akademia Techniczna przeprowadziła wizualizację działania elektrod z zastosowaniem badań termowizyjnych.
Więcej w samej publikacji: