14 marca w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego miała miejsce wyjątkowa uroczystość – odnowienie doktoratu Prof. dr hab. Jacka Baranowskiego. Profesor ponad 50 lat był związany z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego gdzie ukończył studia na Wydziale Fizyki w 1964r, następnie doktoryzował i habilitował się, oraz w 1989 r. uzyskał w tytuł profesora.
W swojej karierze naukowej odbywał długoterminowe staże naukowe, m.in. w Stanford University w USA, St. Andrews University w Wielkiej Brytanii, Berkeley University w USA oraz Université Pierre et Marie Curie w Paryżu. Był promotorem 16 przewodów doktorskich. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 220 publikacji w międzynarodowych periodykach, które były cytowane w literaturze naukowej ponad 4000 razy. Od 20 lat związany jest z Instytutem, od 2007 roku poświęcił się badaniom nad grafenem i innymi materiałami dwuwymiarowymi i ich zastosowaniem. Jego prace naukowe poruszały takie tematy jak detektory podczerwieni, stany rezonansowe metali przejściowych w półprzewodnikach, oddziaływanie fononów z termami energetycznymi metali przejściowych w półprzewodnikach, defekty w arsenku galu.
Laudację wygłosił prof. Adam Babiński, prodziekan Wydziału Fizyki, który podkreślił, że dokonania naukowe profesora Baranowskiego są okazją do świętowania zarówno odnowienia doktoratu jak i naukowego życia wypełnionego potrzebą poznania i zrozumienia natury rzeczy oraz chęcią dzielenia się swoją pasją z kolejnymi pokoleniami badaczy. Decyzja o odnowieniu doktoratu jest wyrazem uznania wybitnych osiągnięć naukowych i dydaktycznych.