Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zaprosił nas, Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki, do udziału w 2. Kongresie Edukatorów Druku 3D, który odbędzie się w dniach 12-14 czerwca 2024 r. w Centrum ECOTECH-Complex w Lublinie.
Na Kongresie Edukatorów Druku 3D poruszone zostaną różnorodne tematy związane z technologią druku 3D. Wawrzyniec Kaszub z naszego instytutu przedstawi znaczenie druku 3D w edukacji elektroniki i fotoniki:
◽ Debata “Jak druk 3D zmienia oblicze nauki i edukacji?”
Środa, 12 czerwca, godz. 17:00
◽ Prezentacja projektu ESSA – Experimental Science Szkoła JutrA
Czwartek, 13 czerwca, godz. 17:00. Odkryj, jak druk 3D może ułatwić zrozumienie złożoności elektroniki i fotoniki.
A jak my rozwijamy druk 3d w naszych laboratoriach?
Grupa badawcza “Materiały dla Energetyki” posiada szeroką gamę drukarek do różnych polimerów czy żywicy. Jedną z najbardziej zaawansowanych technik druku 3D jest Selective Laser Melting.
SLM to zaawansowana technika druku 3D używana głównie w przemyśle metalowym do tworzenia skomplikowanych komponentów, które są trudne lub niemożliwe do wyprodukowania za pomocą tradycyjnych metod obróbki. SLM może wykorzystywać różne rodzaje metalowych proszków, w tym:
– stale nierdzewne;
– tytan i jego stopy;
– stopy aluminium;
– stopy niklu;
– stopy kobaltu.
Nasza drukarka SLM z powodzeniem drukuje więc w tytanie oraz stali.
W naszej pracowni drukujemy także przy użyciu filamentu polimerowego z dodatkami metalu lub bambusa. Dlaczego to takie ciekawe? Bo dodanie włókien bambusowych do polimeru (często PLA – kwasu polimlekowego) może poprawić niektóre właściwości mechaniczne gotowego produktu, takie jak wytrzymałość na uderzenia i sztywność, choć wpływ na te właściwości może być różny w zależności od proporcji i jakości włókien.
Bambus, jako szybko rosnąca roślina, nie wymaga stosowania pestycydów ani dużych ilości wody, co czyni go bardziej ekologicznym wyborem. Filamenty z włóknami bambusowymi są biodegradowalne i pomagają zmniejszać zależność od plastiku na bazie ropy naftowej.
Stawiamy też na innowacyjne materiały takie jak grafen, który w ramach realizowanego przez grupę badawczą projektu posłużył do wytworzenia, metodą druku 3d, rusztowań kostnych pokrytych zredukowanym tlenkiem grafenu.
Udział w KE3D jest dla nas ważny:
-daje nam możliwość nie tylko dzielenia się naszą wiedzą i doświadczeniami, ale także zdobycia nowych inspiracji oraz nawiązywania cennych kontaktów, co jest kluczowe zarówno dla naszych celów edukacyjnych, jak i komercyjnych;
-to też okazja by dowiedzieć się jak druk 3D może rewolucjonizować naukę i edukację, czyniąc je bardziej interaktywnymi i dostosowanymi do potrzeb przyszłych pokoleń.
Do zobaczenia w Lublinie!