Dr hab. inż. Rafał Zybała w środowisku naukowym czuje się jak ryba w wodzie, co doskonale potwierdzają jego zaangażowanie i pasja do nauki, zwłaszcza do inżynierii materiałowej. Teraz mamy tego potwierdzenie!
Gratulujemy! Rafał właśnie uzyskał stopień doktora habilitowanego na Politechnice Warszawskiej za znaczny wkład w rozwój inżynierii materiałowej przez przedstawione osiągnięcie pt. „Wytwarzanie i charakterystyka nanostrukturalnych form materiałów termoelektrycznych.
Miło jest obserwować, jak jego kariera naukowa nabiera tempa niczym Bolid Formuły 1, której on sam jest wielkim fanem.
Trudno jest zamienić energię cieplną na elektryczną.
A tym właśnie między innymi Rafał Zybała zajmuje się w Łukasiewicz – Instytucie Mikroelektroniki i Fotoniki. Dr hab. inż. R. Zybała zdobył uznanie w środowisku naukowym dzięki projektowi TERMOMOD, który prowadził krótko po doktoracie. Projekt ten, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz wspierany przez firmę NOVAGO, zrewolucjonizował sposób wykorzystania energii cieplnej w energetyce, a stworzony w ramach projektu prototyp generatora TEG był pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce.
Dr hab. inż. Rafał Zybała wraz z Grupą Badawczą Materiały dla Energetyki, którą kieruje w Łukasiewicz – IMiF skupia się m.in. na innowacyjnych materiałach termoelektrycznych do przemysłu energetycznego. Kluczowym obszarem są materiały funkcjonalne, których produkcja możliwa jest tylko w specjalistycznych warunkach laboratoryjnych. Pracują również nad rozwojem generatorów termoelektrycznych, które mogą funkcjonować jako pompy ciepła w różnych zastosowaniach, od chłodzenia procesorów po mikro-chłodziarki termoelektryczne używane w turystyce.
Projektowanie nowych materiałów termoelektrycznych i rozwój metod ich wytwarzania.
– W mojej pracy badawczej, która stanowiła podstawę autorskiego cyklu artykułów naukowych wykorzystywałem nanotechnologię i procesy nanostrukturyzacji materii. Zawsze miałem na celu wytworzenie materiałów mogących znaleźć zastosowanie w modułach termoelektrycznych, służących do konwersji energii cieplnej na energię elektryczną. Nieoczekiwanym, ale niezwykle interesującym efektem mej pracy naukowej było również zastosowanie opracowanych przeze mnie nowych materiałów w optoelektronice. Zaprezentowane przeze mnie w autoreferacie osiągnięcia naukowe, stanowią połączenie badań podstawowych dotyczących określenia właściwości fizykochemicznych nowych funkcjonalnych nanomateriałów termoelektrycznych, z badaniami o charakterze technologicznym, mającymi na celu ich praktyczne zastosowanie. – wyjaśnia.
Wyniki stanowiące znaczny wkład w rozwój dyscypliny naukowej Inżynieria Materiałowa potwierdza autorski cykl powiązanych tematycznie 8 oryginalnych artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach z Journal Citatation Reports (JCR).