Dziś ponownie wpis o zabarwieniu patriotycznym. Czy wiecie, że… „metoda opracowana przez naszego rodaka została po raz pierwszy wykorzystana na potrzeby elektroniki w ośrodku Bell Labs w Stanach Zjednoczonych w 1950 r.?” Mowa oczywiście o metodzie Jana Czochralskiego, która „położyła podwaliny pod rewolucję elektroniczną, która nastąpiła w latach 50. i 60.”, jak mówi dr inż. Dariusz Szmigiel cytowany przez “Wprost”.
To nie koniec soczystych ciekawostek o naszym bohaterze Janie Czochralskim:
– Choć podobno nie miał matury, uzyskał dyplom inżyniera chemika ze specjalnością metalurgiczną na politechnice w niemieckim Charlottenburgu.
– „Do ojczyzny powrócił w 1928 r., na zaproszenie prezydenta Ignacego Mościckiego”.
– Współpracował z AK i został niesłusznie oskarżony o kolaboracją z niemieckim okupantem.
Chyba możemy się zgodzić, że Jan Czochralski, ojciec elektroniki, musiał mieć niesamowitą osobowość! Więcej o nim w tym ARTYKULE.
Płytki krzemowe są podstawowym materiałem technologicznym dla linii doświadczalnej Łukasiewicz – IMiF w Piasecznie. Linia, która obecnie jest modernizowana w ramach programu RPO Województwa Mazowieckiego, staje się coraz nowocześniejszym narzędziem do prowadzenia zarówno prac B+R, jak i produkcji seryjnej przyrządów krzemowych. Linią doświadczalną Łukasiewicz – IMiF w Piasecznie kieruje dr inż. Dariusz Szmigiel.