Materiały biopolimerowe o programowanej chemicznie i genetycznie selektywności do metali ciężkich dla ultraczułych biosensorów nowej generacji [ASTACUS]2023-01-23T08:58:15+01:00

Materiały biopolimerowe o programowanej chemicznie i genetycznie selektywności do metali ciężkich dla ultraczułych biosensorów nowej generacji

Konsorcjanci:
Finansowanie:

Projekt realizowany jest w konsorcjum 4 partnerów. Liderem projektu jest Politechnika Warszawska, której zadaniem jest opracowanie biochemicznych receptorów do identyfikacji metali oraz budowa czujnika.

Zadaniem Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki jest opracowanie dedykowanego włókna światłowodowego pozwalającego na wielokanałową integrację różnych kanałów pomiarowych.

Pozostali konsorcjanci to: Instytut  Biotechnologii i Medycyny Molekularnej, której zadaniem jest opracowanie biochemicznych receptorów do identyfikacji metali, oraz Pro Science Sp. z o.o., której zadaniem jest również opracowanie odpowiednich markerów oraz komercyjne wdrożenie czujnika.

Budżet całego projektu wynosi 18 458 913,97 PLN z czego budżet Łukasiewicz – IMiF wynosi 2 942 500 PLN.

Celem projektu jest opracowanie ultraczułego i mobilnego urządzenia opartego o technologie światłowodowe pozwalającego na jednoczesną i szybką detekcję co najmniej 8 różnych metali ciężkich w wodzie z wykorzystaniem pomiarów elektrochemicznych i optycznych.

Urządzenie będzie w stanie wykryć obecność zanieczyszczeń w miejscu poboru wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi zgodnie z normami dopuszczalnych stężeń metali ciężkich rekomendowanymi m.in. przez WHO i Ministerstwo Zdrowia.

Wdrożenie go na rynek pozwoli na szybką i precyzyjną analizę zanieczyszczeń wody pitnej oraz wód środowiskowych i odpadowych.

Liderem części projektu realizowanej w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Mikroelektroniki i Fotoniki jest dr hab. Rafał Kasztelanic.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quisque vitae viverra arcu. Integer ornare tortor ut nisl varius, non porttitor sapien elementum. Mauris scelerisque laoreet quam facilisis suscipit. Vestibulum placerat facilisis nulla, a tempor quam mollis sit amet. Integer mi justo, semper in justo vel, pulvinar euismod nunc. Maecenas erat mi, ultrices et sem sed, pretium consectetur metus.

Newsy

Kontakt

Dr hab. inż. Rafał Kasztelanic
rafal.kasztelanic@imif.lukasiewicz.gov.pl

Jest pracownikiem wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki. Absolwent wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej. Prowadzi prace badawcze związane z optyką światłowodową zarówno od strony modelowania i projektowania nowych struktur, jak i ich zastosowania w telekomunikacji, optyce nieliniowej, obrazowaniu medycznym i pomiarach. Dr hab. inż. Rafał Kasztelanic należy do Grupy Badawczej Materiały fotoniczne, prowadzonej przez prof. Ryszarda Buczyńskiego.