Łukasiewicz – IMiF jest zawsze tam gdzie dzieją się ważne sprawy – tym razem włączamy się jako przedstawiciel sektora R&D z własnym dziedzictwem technologicznym w debatę “Polska w grze o przyszłość. Polityka dla sektora półprzewodników”.
Na spotkaniu byli nasi badacze Grzegorz Janczyk i Tomasz Bieniek. Jako przedstawiciel środowiska polskiej mikroelektroniki od dawna zabiegamy o strategię półprzewodnikową.
– Czy możliwe jest odtworzenie zdolności wytwórczych w obszarze wyspecjalizowanej elektroniki do celów obronności i bezpieczeństwa Państwa?
Na to pytanie Grzegorza Janczyka, który w Łukasiewicz – IMiF kieruje Centrum Mikroelektroniki Krzemowej, usłyszeliśmy odpowiedź Ministerstwa Cyfryzacji.
Posłuchajcie sami:
Co czeka nas w przyszłości? 👇
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło właśnie 7 filarów rozwoju branży półprzewodników
Rozwój sektora półprzewodników w Polsce wymaga zrównoważonego wykorzystania zasobów publicznych oraz budowania przewagi technologicznej w kluczowych obszarach, takich jak:
✔Infrastruktura – inwestycje w nowoczesne laboratoria, zakłady produkcyjne i centra badawczo-rozwojowe, które wspierają rozwój technologii półprzewodników;
✔Impuls Państwa – inicjowanie projektów i wdrażanie nowych technologii, wprowadzanie polskich innowacji półprzewodnikowych do projektów publicznych oraz rozwój eksportu polskich rozwiązań technologicznych;
✔Współpraca międzynarodowa – budowa silnego partnerstwa z globalnymi liderami branży półprzewodników;
✔Inwestycje i finansowanie – pozyskiwanie środków i zapewnienie odpowiednich warunków dla realizacji rodzimych projektów o wysokiej wartości dodanej, przyciągnięcie dużych, międzynarodowych inwestorów;
✔Kształcenie kadr i edukacja – inwestycja w edukację, przygotowanie specjalistów do pracy w branży półprzewodników;
✔Dostępność wody i energii – zapewnienie odpowiednich zasobów energetycznych oraz wodnych, niezbędnych w procesie produkcji półprzewodników;
✔Dostępność chemikaliów i surowców – rozwój dostaw materiałów potrzebnych do produkcji półprzewodników, w celu zapewnienia stabilności łańcucha dostaw.
Przedstawiciele Ministerstwa podkreślili – Polski sektor półprzewodników, mimo niewielkich obecnie rozmiarów, posiada potencjał, aby stać się istotnym elementem europejskiego i globalnego ekosystemu technologicznego. Nasz kraj posiada unikalne kompetencje w obszarze fotoniki scalonej, zwłaszcza w zakresie detekcji podczerwieni i technologii czujnikowych, co może przyciągnąć inwestycje w innowacyjne rozwiązania dla telekomunikacji, medycyny i systemów bezpieczeństwa. Rozwijanie tej specjalizacji może pozwolić na stworzenie silnej pozycji w europejskim ekosystemie półprzewodnikowym.
(źródło: Polska w grze o przyszłość – 7 filarów polityki dla sektora półprzewodników )
Projekt Polityki dla sektora półprzewodników w Polsce został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 4 marca.