Materiały funkcjonalne, Fotonika Podczerwieni oraz Przyrządy GaN, czujniki, struktury cienkowarstwowe i materiały porowate – to Grupy Badawcze, w których przez najbliższe lata będą rozwijać się i realizować swoje pomysł, projekty i badania nowo przyjęci doktoranci wdrożeniowi. 6 doktorantów i 3 doktorantki nie boją się wyzwań, co świadczy o tym, że trafili do właściwego miejsca.
„Serdecznie gratuluję pracownikom Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki, którzy zostali zakwalifikowani do programu „Doktorat wdrożeniowy”. Podobnie jak w poprzednich latach, wszyscy nasi kandydaci przedstawili innowacyjne wyzwania technologiczne, które znalazły uznanie wśród zespołu oceniającego. Jest to dla nas bardzo ważnie, gdyż dzięki realizacji doktoratów wdrożeniowych wspieramy rozwój polskiej gospodarki, a także dzięki publikacjom w renomowanych czasopismach podnosimy doskonałość naukową Łukasiewicza. Realizujemy zatem dwa kluczowe programy Sieci Badawczej Łukasiewicz” – mówi Piotr Guzdek, Dyrektor. ds. badawczych.
„Doktoraty wdrożeniowe są niezwykle wymagające. Należy bowiem umiejętnie połączyć pracę w Instytucie z zajęciami na uczelni i badaniami, a następnie z pisaniem rozprawy doktorskiej, co wiąże się również z wieloma wyjazdami – w wypadku naszych doktorantów są to często inne miasta niż Warszawa, np. Kraków lub Łódź. Jestem pełna podziwu dla naszych obecnych, jak i aspirujących doktorantów, tym bardziej, że uzyskanie stopnia doktora to długi i wymagający proces, który trwa kilka lat” – dodaje Anna Jagiełło-Bosiek, Specjalista ds. badań.
Doktorat wdrożeniowy od tradycyjnego (na Uczelni, w Szkole Doktorskiej) różni się tym, że pisany jest pod okiem nie jednego, a dwóch promotorów: naukowego i pomocniczego – ze strony przedsiębiorstwa. Realizuje się go także w dwóch miejscach: na uczelni lub instytucie, który prowadzi szkołę doktorską, oraz w firmie.