8 lutego popłyniemy „Ku odkrywaniu słabo zbadanych części ludzkiego oka” – bo tak właśnie brzmi tytuł przemówienia dr hab. Ireneusza Grulkowskiego, prof. UMK z Instytutu Fizyki. To nasz już 5. gość specjalny, który wystąpi w ramach ŚRODOwiskowych Seminariów Fotonicznych. Zajmuje się fotoniką, bo – jak mówi – światło niesie informację, która pozwala na badanie obiektów w niespotykany wcześniej sposób. Jego prace cytowano 1000 razy, a ulubioną postacią fikcyjną jest Zorro.
O wykładzie:
Standardowe podejście do optyki i fotoniki wykorzystuje statyczne elementy. Jednakże o wiele większą funkcjonalność oferują elementy i urządzenia, które mają zdolność do cyklicznych zmian swoich parametrów. Podczas wystąpienia dr hab. Grulkowski przedstawi najnowsze osiągnięcia z zakresu:
– szeroko strojonych laserów w zakresie bliskiej podczerwieni
– oraz optyki przestrajalnej (aktywnej), które zostały wykorzystane do obrazowania oka ludzkiego – narządu o strukturach, których dynamika decyduje o ostrym widzeniu.
Nasz gość zademonstruje obrazy przekrojowe wzdłuż całej gałki ocznej otrzymane dzięki wykorzystaniu prototypu lasera typu VCSEL o unikalnej charakterystyce, która umożliwia obrazowanie o zakresach podłużnych rzędu 10-1000 mm, znacznie przekraczających standardowe parametry obrazowania OCT.
Obrazowanie wzdłuż całej gałki ocznej daje możliwość wizualizacji struktury i funkcji tych części oka, których dotychczas nie można było pokazać. Przykładem jest tu ciało szkliste – galaretowata przeźroczysta tkanka wypełniająca wnętrze gałki ocznej. Powyższe zastosowanie wymaga wykorzystania optyki strojonej celem kompensacji mocy optycznej oka. Nasz gość zaprezentuje technologie soczewek optofluidycznych o zmiennej ogniskowej, które umożliwiają kontrolę skanowania obiektu oraz poprawę jakości obrazów.
O prelegencie:
Dr hab. Ireneusz Grulkowski to wybitny specjalista fizyki biomedycznej i biotechnolog. Ma za sobą staż post-doktorski w prestiżowym MIT. Opracował nowej generacji urządzenia OCT o długim zakresie obrazowania, które są obecnie wykorzystywane w klinicznych urządzeniach do badań rozmiarów osiowych oka, w celu określania parametrów implantów soczewkowych w leczeniu zaćmy. Obecnie opracowuje metodę pomiaru nanometrowych drgań tkanek oka pod wpływem tętnienia krwi w naczyniach i powiązaniem własności tych drgań z chorobami narządu wzroku.
Wystąpienie dra hab. Grulkowskiego poprzedzi krótki wykład dr hab. Rafała Kasztelanica o tytule „Obrazowody o ultra-wysokiej rozdzielczości przestrzennej”.
Streszczenie:
Doktor przedstawi aspekty technologiczne związane z wytwarzaniem obrazowodów o ultrawysokiej rozdzielczości przestrzennej oraz wyniki badań właściwości optycznych wytworzonych obrazowodów. Pokaże także wyniki eksperymentalnej weryfikacji zastosowania wytworzonych obrazowodów do dwufotonowego obrazowania sygnału fluorescencji kulek lateksowych, neuronów hipokampa ex vivo oraz neuronów korowych in vivo.
Szczegółowe informacje:
Prowadzący: prof. dr hab. Ryszard Buczyński i dr Paweł Socha
Kiedy? 8 luty, godz. 15.00
Gdzie? Ul. Wólczyńska 133 Warszawa, bud. 2, sala konferencyjna na 1. piętrze
Przewidziany słodki poczęstunek