Dr Michał Karpiński już w najbliższą środę opowie o różnych aspektach komunikacji kwantowej, od podstawowych własności pojedynczych fotonów do aktualnych i przyszłych zastosowań: od kryptografii kwantowej do kwantowego internetu. Jego największym osiągnięciem naukowym jest realizacja pierwszego wydajnego konwertera jednofotonowych impulsów światła, a marzeniem kwantowy internet.

Podczas wykładu w ramach ŚRODOwiskowych Seminarium Fotonicznych nasz prelegent w szczególności skupi się na fotonicznych interfejsach kwantowych, które w sposób spójny zmieniają własności fotonów niosących informację kwantową. Podzieli się także wiedzą o wydajnej metodzie zmiany szerokości widmowej i czasu trwania pojedynczych fotonów o ponad 2 rzędy wielkości, wykorzystującej szybką szerokopasmową modulację elektrooptyczną.

Przybliży również technologie fotoniczne i elektroniczne niezbędne do rozwoju elektro-optycznych i nieliniowych interfejsów kwantowych.

Wykład dra Karpińskiego poprzedzi wystąpienie dra Jarosława Cimka pt. „Synteza szkieł fluorkowych i wytwarzanie soczewek dla średniej podczerwieni metodą Hot Embossing”.

Michał Karpiński obronił doktorat na temat falowodowych źródeł par fotonów w 2012 r. pod kierunkiem prof. Czesława Radzewicza na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jako stypendysta Marii Skłodowskiej-Curie odbył trzyletni staż podoktorski na Uniwersytecie Oksfordzkim. Obecnie kieruje zespołem Laboratorium Fotoniki Kwantowej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto koordynuje Laboratoria Technologii Kwantowych w ramach projektu infrastrukturalnego NLPQT.

Prowadzący: prof. dr hab. Ryszard Buczyński i dr Paweł Socha.

Kiedy? 18 stycznia, godz. 15.00

Gdzie? Ul. Wólczyńska 133 Warszawa, bud. 2, sala konferencyjna na 1. piętrze

Przewidziany słodki poczęstunek

Podziel się ze znajomymi!