Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki bierze udział w prestiżowym europejskim projekcie Europejskiego Funduszu Obrony (EDF): „Europejski wspólny łańcuch dostaw dla modułów podczerwieni (ECOSYSTEM)”. Celem projektu jest utworzenie niezależnego, europejskiego łańcucha dostaw dla zaawansowanych technologii detektorów podczerwieni T2SL (Type II Superlattice).  

Detektory podczerwieni T2SL (Type II Superlattice, czyli technologia półprzewodnikowych supersieci drugiego rodzaju) to zaawansowany rodzaj detektorów światła podczerwonego
wykorzystywanych w systemach obrazowania termicznego – kamerach termowizyjnych, w
medycynie do obrazowania np. ciepłoty ciała, a także w zastosowaniach wojskowych i
kosmicznych do monitorowania i rozpoznawania. 

Dzięki zaangażowaniu Grupy Badawczej Fotoniki Podczerwieni kierowanej przez dr inż. Kamila Pierścińskiego w projekt, Ł-IMIF zyskuje dostęp do czołowych ekspertów w dziedzinie projektowania i wytwarzania detektorów i matryc podczerwieni oraz ma szanse stać się częścią europejskiego łańcucha dostaw podzespołów.  

Celem współpracy jest nie tylko innowacja i rozwój technologiczny, ale również wzmocnienie suwerenności technologicznej Europy i niezależności od dostawców spoza UE. To dlatego, aż 14 konsorcjantów z całej Europy będzie opracowywało rozwiązania dla osiągniecia wyższej wydajności i autonomii systemów obronnych wykorzystujących podczerwień. Liderem projektu jest Safran Electronics & Defence z Francji. 

Jesteśmy dumni z bycia częścią znakomitego konsorcjum: 

  1. SAFRAN ELECTRONICS & DEFENSE (Coordinator) 
  1. AIM INFRAROT-MODULE 
  1. COMMISSARIAT A L ENERGIE ATOMIQUE ET AUX ENERGIES ALTERNATIVES  
  1. COMPTEK SOLUTIONS 
  1. ENSEMBLE3 
  1. FRAUNHOFER GESELLSCHAFT ZUR FORDERUNG DER ANGEWANDTEN FORSCHUNG  
  1. FORSCHUNGSVERBUND BERLIN 
  1. III-V LAB 
  1. LYNRED 
  1. POLITECNICO DI TORINO 
  1. SCHWAR JORG  
  1. SIEC BADAWCZA LUKASIEWICZ – INSTYTUT MIKROELEKTRONIKI I FOTONIKI  
  1. THALES  
  1. THALES LAS FRANCE SAS  
  1. XENICS  

W skrócie, projekt ECOSYSTEM skupia się na rozwoju nowoczesnych detektorów podczerwieni wykorzystywanych w obronności, poprzez wspieranie innowacji, zabezpieczenie europejskich źródeł dostaw, a także utrzymanie konkurencyjności technologicznej Europy. Projekt będzie trwać 3 lata. Już niedługo więcej informacji. 

 

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 28 maja 2024, 15:35|Categories: Aktualności, Projekty|Tags: , |