Za kilka dni startują igrzyska olimpijskie w Paryżu, a my wystartowaliśmy z projektem, który już podczas kolejnych igrzysk olimpijskich może zrewolucjonizować monitorowanie wydajności i stanu zdrowia sportowców.

EU-TRAINS, projekt finansowany przez Unię Europejską, chce połączyć technologię najnowocześniejszych czujników z … ubraniami. Działania koordynuje Silicon Austria Lab (SAL), który z 18 partnerami z Europy, w tym z Łukasiewicz – IMiF, opracowuje rozwiązania, dzięki którym będziemy mogli podczas treningu nosić „inteligentne” ubrania, które w czasie rzeczywistym zmierzą nasze parametry życiowe i wydolność naszego układu sercowo-naczyniowego.

W treningu sportowym zbierane parametry muszą być oparte na wiarygodnych danych.

EU-TRAINS ma na celu opracowanie technik transmisji danych o niskich opóźnieniach i wysokiej niezawodności, które sprawdzą się zarówno podczas uprawiania sportów lądowych, jak i wodnych.

Partnerzy projektu będą nie tylko rozwijać technologię czujników monitorujących parametry zdrowotne, ale również będzie je testować w trudnych warunkach – jak zasolona woda czy wysokie i niskie temperatury. Jest to szczególnie ważne dla osób, które korzystają z takiej technologii podczas pływania w morzu.

W projekt zaangażowane jest Centrum Mikroelektroniki Krzemowej z naszego Instytutu, które będzie wspólnie z partnerami opracowywać dedykowane układy odczytowe dla specjalizowanych czujników. Nasze zespoły będą także walidować opracowane rozwiązania w różnych przypadkach „use case” – sportowych jak i medycznych.

Wszystko w czasie rzeczywistym

Zespół naukowców wykorzysta sztuczną inteligencję do przetwarzania danych bezpośrednio w miejscu, gdzie są one zbierane. Dzięki temu surowe dane będą wstępnie analizowane i filtrowane już przed ich przesłaniem do innych urządzeń (takich jak smartfony) oraz do usług w chmurze. Celem tego działania jest zmniejszenie ilości danych, które muszą być przesłane, co może poprawić szybkość transmisji i zmniejszyć obciążenie sieci.

Projekt EU-TRAINS potrwa 36 miesięcy, w 100% będzie wspierać europejski łańcuch dostaw obejmujący: rozwój nowatorskich nanomateriałów, integrację technologii półprzewodnikowych i inteligentnych tekstyliów oraz zaawansowane przetwarzanie danych opartego na AI.

Rozwiązania, nad którymi pracują naukowcy znajdą również zastosowania w opiece zdrowotnej, telemedycynie czy zwykłym fitnessie i przyczynią się do precyzyjnej analizy danych zdrowotnych i promowania zdrowego stylu życia.

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 29 lipca 2024, 09:20|Categories: Aktualności, Centrum Mikroelektroniki Krzemowej, Projekty|Tags: , , , , |