Poznajcie fascynującą osobę, która od ponad 30 lat aktywnie działa, organizuje, współtworzy pionierskie prace i laboratoria w naszym Instytucie.

Panie i Panowie – oto dr Ewa Papis-Polakowska, która tylko z Wami dzieli się swoim entuzjazmem do pracy badacza, opowiada o technologii w różnych jej aspektach, swojej naukowej pasji; zdradza także, za co kocha swoją pracę, i jak los zaprowadził ją do naszego Instytutu.

Ewo, gdzie się znajdujemy?

W laboratorium Technologii Przyrządów Fotonicznych – laserów i detektorów, które działa już od 11 lat. Dokładnie 13 stycznia 2011 roku, razem z prof. dr hab. Maciejem Bugajskim i dr hab. Anną Szerling – głównymi twórcami – otworzyliśmy Centrum Nanofotoniki, pierwszy tego typu ośrodek naukowo-badawczy w Polsce, którego częścią jest nasze laboratorium.

Dla nas było to urzeczywistnienie wieloletnich marzeń, dążeń i wysiłków, dla polskiej elektroniki półprzewodników – szansą na realizację pionierskich projektów badawczych i wdrożeniowych. Po latach to stało się faktem.

Opowiedz nam więcej o laboratorium.

Laboratorium jest częścią linii technologicznej przyrządów fotonicznych – od projektowania i wykonania heterostruktur epitaksjalnych, poprzez kompletny processing (realizujemy go właśnie w tym laboratorium), skończywszy na pełnej charakteryzacji przyrządów. Od niedawna mamy nowe, unikalne Laboratorium Montażu (sfinansowane z dotacji Sieci Badawczej Łukasiewicz – Projekt Inwestycyjny MIRPHOTON PI), które pozwala na zamknięcie laserów i detektorów w profesjonalnych obudowach, dzięki czemu nasze przyrządy to nie tylko rezultat twórczych myśli i projektów naszych badaczy, ale także gotowy produkt komercyjny.

Tak kompletna i nowoczesna linia technologiczna pozwala realizować naszej grupie badawczej, kierowanej przez dr Kamila Pierścińskiego, najbardziej ambitne projekty. Dotyczą one możliwości zastosowania naszych przyrządów przede wszystkim w spektroskopii śladowych ilości gazów i cieczy, a w związku z tym w monitorowaniu zanieczyszczeń atmosfery, wód i gruntów, w medycynie – w bezinwazyjnej diagnostyce termowizyjnej, w budownictwie i monitoringu przemysłowym, ale także w termolokacji, fotografii lotniczej oraz telekomunikacji optycznej w otwartej przestrzeni.

Ale wracając do laboratorium: w pełnym reżimie technologicznym, który zaczyna się już od wejścia na nasze piętro – kamera, kod dostępu, „szara strefa”, w stabilnych warunkach cleanroomu (czystość, temperatura, wilgotność), wykonujemy zaawansowane procesy technologiczne. Fotolitografia (także laserowa), trawienie plazmowe, osadzanie warstw metalicznych i dielektrycznych, zarówno metodą sputteringu, e-beam, jak i technikami plazmowymi – wszystkie te procesy prowadzimy przy zastosowaniu urządzeń technologicznych i pomiarowych najnowszej generacji.

Cały wywiad z dr Ewą Papis-Polakowską można przeczytać TUTAJ.

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 14 listopada 2022, 11:36|Categories: Aktualności, Fotonika Podczerwieni, Grupy Badawcze|Tags: |