Geometrię rezonatora umożliwiającą emisję krawędziową stosuje się w laserach półprzewodnikowych od początku ich historii. Mimo że jest to najstarsza konstrukcja, nigdy nie straciła na znaczeniu w technologii laserów półprzewodnikowych! Między innymi dlatego, że można ją stosować zarówno w laserach złączowych, jak i kaskadowych.

„Moim zdaniem przewidywany w raporcie firmy Yole Developpement dalszy dynamiczny wzrost znaczenia laserów półprzewodnikowych o emisji krawędziowej wiąże się z rozwojem układów fotoniki scalonej (PIC)” – tłumaczy dr Grzegorz Sobczak z Grupy Badawczej Fotonika Podczerwieni.

W układach PIC w relatywnie łatwy sposób można stosować półprzewodnikowe lasery o emisji krawędziowej. Systemy te oferują szybką transmisję danych oraz możliwość miniaturyzacji wielu systemów pomiarowych (np. systemy LIDAR). Według istniejących raportów (m.in. Prescient & Strategic Intelligence, Market Research Future) przewidywany skumulowany roczny wskaźnik wzrostu dla rynku układów PIC w latach 2022-2030 wyniesie około 20,5%.

Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki wpisuje się w te trendy. Grupa Badawcza Fotoniki Podczerwieni od lat opracowuje lasery półprzewodnikowe o emisji krawędziowej, w tym kwantowe lasery kaskadowe. Dodatkowo obecnie grupa ta realizuje projekt związany z rozwojem zintegrowanych systemów fotonicznych w podczerwieni współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu TECHMATSTRATEG, którego liderem jest firma VIGO Photonics.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak pracują nasi badacze w laboratoriach fotonicznych – weźcie udział w licytacji 31. FINAŁU WOŚP!

Link do całego artykułu na elektronika b2b: TUTAJ.

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 23 stycznia 2023, 12:52|Categories: Aktualności, Centrum Fotoniki|Tags: , , , |