Grafen zamiast grafitu dla ochrony urządzeń elektronicznych? Tak! „Dobry absorber powinien w dużym stopniu pochłaniać energię padającego promieniowania mikrofalowego i w jak najmniejszym stopniu odbijać padające promieniowanie. Problem w tym, że powszechnie stosowane absorbery zbudowane są na bazie grafitu. Grafit dobrze pochłania mikrofale, ale bardzo duża część tego promieniowania jest odbijana. Zastosowanie grafenu zdecydowanie zmniejsza poziom odbijanego promieniowania mikrofalowego” – mówi prof. dr hab. inż. Roman Kubacki z WAT.

Czy wiecie, że grafen wykorzystany w badaniach opisanych w artykule to jedna z odmian grafenu płatkowego? Chodzi o tzw. zredukowany tlenek grafenu (rGO) wytwarzany w naszym Instytucie wg własnej opatentowanej metody (The method of chemical reduction of graphene oxide, EP 2653 445 B1). „Surowcem wyjściowym był tlenek grafenu (GO) otrzymywany przez utlenianie grafitu metodą Hummers’a zmodyfikowaną przez pracowników Instytutu na potrzeby produkcji na większą skalę. Łukasiewicz – IMiF ma w swojej ofercie całą gamę produktów grafenowych.

Oprócz wspomnianych GO i rGO wytwarzamy również papier grafenowy, kompozyty typu grafen płatkowy dekorowany nanocząstkami metali lub ich tlenków. Wszystkie wymienione materiały, z uwagi na ich specyficzną strukturę, właściwości fizyko-chemiczne oraz dużą powierzchnię właściwą, mogą być zastosowane jako absorbery promieniowania mikrofalowego. W tej roli bardzo dobrze sprawdzają się kompozyty polimerowe z jednorodnie rozproszonymi wypełniaczami grafenowym” – dodaje dr hab. Ludwika Lipińska.

Więcej w czasopiśmie “Energies”!

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 7 lipca 2022, 08:37|Categories: Aktualności, Grafen i Kompozyty, Publikacje|Tags: , |