Czy wiecie, że Polska jest trzecim w Unii Europejskiej i piątym na świecie producentem wodoru? To, co jest tak fascynujące w wodorze, to fakt, że jest tak naprawdę doskonałym połączeniem trzech energii: chemicznej, cieplnej i elektrycznej. W tym roku byliśmy na 2. edycji targów H2 Poland, która wzbudziła dużo większe zainteresowanie niż poprzednio (było 2 razy więcej uczestników niż w 2022 r.!) Wodór staje się potrzebny.

Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania, na otwarciu imprezy powiedział, że jego miasto przechodzi na wodór: „Jeszcze w tym roku pierwsze z 25 zamówionych wodorowych autobusów ma być dostarczone do Poznania, z czasem spodziewamy się zwiększyć ich liczbę do 90”. A J. Bogusławski, członek zarządu Województwa Wielkopolskiego, podkreślił, że w transformacji powinien brać udział cały kraj: „UE stawia na wodór teraz i będzie stawiała w przyszłości. Kto, jak nie Polska, ma to wykorzystać?”

Konin to pierwsze miasto w Polsce, który ogłosiło przetarg na zakup zielonego wodoru do autobusu miejskiego i nadal śmiało idzie w kierunku produkcji zielonego wodoru. Taki ekologiczny pojazd marki Solaris od lipca 2022 roku już jeździ po ulicach Konina.

Jak dowidzieliśmy się podczas targów – do 2030 roku w całej Polsce planuje się wprowadzić 1000 takich autobusów. Zgodnie z polską strategią wodorową do 2030 r. mają powstać 32 stacje tankowania i bunkrowania wodoru.

Podczas targów naszą uwagę zwróciła firma , która obecnie rozwija projekt kotła wodorowego – pierwszego na rynku w pełni zeroemisyjnego urządzenia grzewczego dla instalacji Power-to-Gas. Jej pracownicy stworzyli tzw. Vademecuum wodorowe, gdzie można znaleźć aktualizowaną na bieżąco skondensowaną wiedzę o jego właściwościach oraz przykładowych strategiach zastosowania. Polecamy!

Z innych ciekawych nowinek – firma Poltraf oferuje czujniki pomiarowe przenośne oraz stacjonarne do detekcji wycieku H2. SIMPLE H2 zaprezentowało z kolei projekt miejskiej stacji tankowania wodoru H35 i H70.

Na koniec apel od Adiunkta A. Rogały z Centrum Technologii Wodorowych z Gdańsk University of Technology: „Moim zdaniem instytucje całej Polski muszą współpracować między sobą w zakresie technologii wodorowych, mając na celu koordynację, a nie konkurencję. W taki sposób będziemy mogli skutecznie sprzyjać rozwojowi polskiej gospodarki”. A zatem chętnych do współpracy zapraszamy już teraz! Zapewniamy bowiem m.in. szczelne powłoki antykorozyjne i membrany do ogniw paliwowych z grafenem oraz ogniwa paliwowe wykonane w technologii LTCC do wytwarzania energii elektrycznej z wodoru.

Nasze stoisko wyróżniało się napędzającą do działań pyszną kawą, a na tematy wodorowe mogliście porozmawiać z przedstawicielami instytutów Łukasiewicza, m.in.: Łukasiewicz – ILOT, Łukasiewicz – “Blachownia”, Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki, Łukasiewicz – EMAG, Łukasiewicz – ORGMASZ, Łukasiewicz – WAT i Łukasiewicz – PIT.

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 18 maja 2023, 14:37|Categories: Aktualności, Centrum Materiałów Funkcjonalnych, Centrum Nanotechnologii|Tags: , |