Wczorajsza wizyta Pani dr hab. Marii Mrówczyńskiej z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Instytucie Mikroelektroniki i Fotoniki stała się wyjątkową okazją do przedstawienia planów oraz bieżących projektów realizowanych w naszym Instytucie. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji, podczas której Dyrektor Instytutu Piotr Guzdek zarysował znaczenie i obecność mikroelektroniki w codziennym życiu, podkreślając, że większość układów scalonych wykorzystywanych w urządzeniach elektronicznych nie wymaga najnowszych  technologii 2 lub 4  nanometrowych. Dla przykładu, w obecnie produkowanych samochodach, 2/3 układów scalonych (a jest ich w samochodach ok. 1 tys.) produkowanych jest w technologiach 60-350 nanometrów i nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem i są kluczowe dla różnych sektorów.

W Polsce stworzono Centrum Kompetencji w dziedzinie mikroelektroniki i fotoniki, co udało się dzięki kooperacji w ramach Łukasiewicza. Dyrektor podkreślił znaczenie współpracy międzyinstytucjonalnej i międzynarodowej, zwłaszcza w obliczu wyzwań, takich jak braki w dostawach kluczowych komponentów.

W dalszej części prezentacji dr Paweł Michałowski przedstawił konkretne przykłady opracowań i produktów instytutu:

  • inteligentne panele oświetleniowe ,
  • innowacyjne światłowody ,
  • czujniki i systemy wykorzystywane w obronności .

Podkreślił elastyczność w podejściu do projektów, możliwość dostosowania produktów do specyficznych potrzeb klientów oraz zdolność do realizacji pełnego cyklu projektowego – od koncepcji, przez prototyp, aż po finalną produkcję i certyfikację.

Podzieliliśmy się z Panią Minister szczegółami technologicznymi i potencjalnymi zastosowaniami naszych badań, wskazując na możliwości wykorzystania nowych technologii w sektorze obronnym, cywilnym i w obszarze zdrowia.

Na realizację kompleksowych i interdyscyplinarnych projektów pozwala nam współpraca między różnymi grupami badawczymi w ramach instytutu oraz współpraca z ośrodkami B+R z Polski i zza granicy.

Pani Minister miała okazję do zwiedzenia laboratoriów, gdzie mogła z bliska przyjrzeć się procesom osadzania warstw, dowiedzieć się więcej o działalności GB m.in. w zakresie prac nad bezinwazyjnym czujnikiem do wykrywania zmian stężenia glukozy w pocie. Czujnik ma zostać zintegrowany z koszulką – CardioGuard, która będzie także zaopatrzona w system monitorowania i diagnostyki chorób serca. Projekt realizujemy z Łukasiewicz-KIT (lider), Łukasiewicz – ŁIT i Politechniką Śląską.

Z bliska mogła też zobaczyć jak wygląda laser kaskadowy oraz dowiedzieć się więcej o technologiach na którymi pracujemy w laboratorium fotoniki.

Wizyta zakończyła się wręczeniem Pani Minister wyjątkowego prezentu – wiosennego obrazu wykonanego na czterocalowej półprzewodnikowej płytce krzemowej. Po osadzenie na płytce warstwy tytanu (5 nm) i złota (100nm) w urządzeniu L400Sp (Leybold), naniesiono emulsję światłoczułą. Wykorzystując projekt cyfrowy, obraz otrzymano poprzez naświetlenie w urządzeniu LaserWriter Picomaster100 (Raith). Trawienie metali poprzez emulsyjną maskę wykonano metodą na “mokrą” w tiomoczniku i kwasie fluorowodorowym. Na końcu płytka została pokryta cienką warstwą azotku krzemu w urządzeniu PECVD Plasmalab100 (OIPT) dla zabezpieczenia powierzchni przed porysowaniem. Przy wykonaniu płytki pracowali: Joanna Branas, Krzysztof Bracha, Krzysztof Chmielewski, Krzysztof Hejduk z grupy badawczej dr Kamila Pierścińskiego Fotonika Podczerwieni.

IMiF

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 28 marca 2024, 10:37|Categories: Aktualności|Tags: , , , |