Został naukowcem, bo kontuzja pokrzyżowała mu plany. Ale piłka jest zawsze w grze, gdy robi się to, co się kocha! Prof. Tomasz Czyszanowski, bo o nim mowa, obecnie pracuje nad najmniejszymi laserami na świecie, a jego ulubioną długością fali jest… 10 Hz: fala alfa (to ten rodzaj fali, który wprowadza w głęboki relaks). W środę 12 kwietnia nasz gość opowie podczas ŚRODOwiskowych Seminariów Fotonicznych o monolitycznych siatkach podfalowych, które są nowym sposobem ograniczania swobody światła.

Monolityczne siatki podfalowe to najmniejsze struktury umożliwiające całkowite odbicie lub całkowitą transmisję światła. Pozwalają uzyskać dowolną fazę fali transmitowanej lub odbitej.

Mogą być wykonane z dowolnych materiałów wykorzystywanych w fotonice, dlatego ich możliwości oddziaływania ze światłem i ich potencjał aplikacyjny w urządzeniach optoelektronicznych wydają się niemal nieograniczone

W trakcie seminarium prof. Czyszanowski opowie o zasadzie działania wspomnianych siatek oraz przedstawi kilka wybranych przykładów ich zastosowań w urządzeniach optoelektronicznych pracujących w podczerwieni.

Podzieli się także:

🔹 przykładami, jak siatki mogą wyeliminować konieczność używania zwierciadeł DBR w laserach VCSEL,

🔹 jak dzięki nim można tworzyć całkowicie przezroczyste i silnie przewodzące elektrody

🔹 oraz w jaki sposób, wbrew fundamentalnym ograniczeniom, siatki pozwalają skonstruować kwantowy laser kaskadowy typu VCSEL.

Wykład poprzedzi wstęp dr hab. inż. Anna Szerling z Łukasiewicz – IMiF na temat Nanotechnologii w Fotonice.

Kiedy i gdzie?

12.04, ul. Wólczyńska 133, Warszawa, sala konferencyjna nr 2

A po spotkaniu zapraszamy do wspólnych rozmów o polskiej fotonice. Zapraszamy na poczęstunek i owocne dyskusje.

Nie możecie być z nami tym razem osobiście? Mamy rozwiązanie – streaming wykładu na naszym kanale YT.

Prowadzący ŚRODOwiskowe Seminaria Fotoniczne: Ryszard Buczyński i Paweł Socha

Podziel się ze znajomymi!