📢 Rok 2024 kończy się wspaniałymi wieściami!
Nasz doktorant Jakub Jagiełło z Łukasiewicz – IMiF otrzymał dofinansowanie w wysokości 210 000 zł w ramach konkursu Preludium23 NCN na swój pierwszy projekt badawczy jako kierownik. Utalentowany skrzypek, jakim jest Jakub, potrafi być równie sprawnym kierownikiem projektu – harmonia, której uczy muzyka, i umiejętność współpracy w zespole są jego kluczem do sukcesu zarówno na scenie, jak i w laboratorium.
Tematem badań jest bezpośrednia obserwacja za pomocą spektroskopii Ramana procesu samoregeneracji grafenu epitaksjalnego po napromienieniu neutronowym . To kluczowy krok w rozwijaniu materiałów zdolnych do pracy w ekstremalnych warunkach, takich jak reaktory termojądrowe i przestrzeń kosmiczna.
– To dla mnie szczególny moment – pierwszy projekt, w którym pełnię rolę kierownika. Ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy naukowej – mówi Jakub Jagiełło.
Projekt wyróżnia kompleksowe podejście badawcze, unikalne zaplecze aparaturowe naszego Instytutu zapewnia naukowcom wyjątkowe możliwości.
– Dzięki zaawansowanej aparaturze, w tym przystawce temperaturowej, wykonamy pomiary spektroskopowe w szerokim zakresie temperatur. Do analizy wykorzystamy także takie metody jak AFM, SEM, TEM, co zapewni kompleksowe podejście. Dostępność wszystkich tych metod charakteryzacji w jednym miejscu, czyli naszym Instytucie to jest coś o czym marzy każdy naukowiec – wyjaśnia kierownik projektu.
Temat badań nad grafenem epitaksjalnym w kontekście napromienienia neutronami jest wciąż niszowy – na świecie istnieją zaledwie dwie publikacje dotyczące eksperymentalnych badań w tym temacie, obie autorstwa naszych naukowców we współpracy z Politechniką Poznańską i Narodowego Centrum Badań Jądrowych
W obliczu kryzysu energetycznego badania nad materiałami dla reaktorów fuzyjnych są niezwykle istotne – to krok w kierunku rozwoju „czystej energii”.