Światłowodowe włókna telekomunikacyjne – nuda czy miejsce na odrobinę szaleństwa? Oto jest pytanie! Już 17 maja podczas ŚRODOwiskowych Seminariów Fotonicznych odpowie na nie dr Michał Dłubek. Podczas prezentacji skupi się na obecnie dominujących technologiach w wielkoseryjnej produkcji telekomunikacyjnej. A włókna, będące przedmiotem prelekcji, omówi w kontekście specyfiki rynku docelowego.
Nasz gość opowie słuchaczom także o obecnie uzyskiwanych parametrach optycznych w porównaniu do teoretycznie możliwych, fundamentalnych limitów. Na zakończenie podejmie próbę spojrzenia w przyszłość i przewidzenia, jak rynek włókien telekomunikacyjnych będzie wyglądał za kilka lat i jakie niespodzianki może przynieść przyszłość. Zapraszamy do odbycia tej podróży w czasie razem z nami!
O prelegencie: dr Michał Dłubek pracuje w Fibrain (do 2016 funkcjonującej pod nazwą Elmat sp. z o.o.) jako Dyrektor R&D ds. Fotoniki. Nadzorował już wiele projektów badawczo-rozwojowych, które zwykle kończyły się wdrożeniem do produkcji komercyjnej. Dzięki ich realizacji firma skomercjalizowała np. technologię sprzęgaczy FBT, splitterów PLC, elementów utrzymujących polaryzację PM, siatek długookresowych LPG do zastosowań czujnikowych i filtrujących, jak również technologie assemblingu mikrooptyki hybrydowej (w tym do produkcji filtrów bazujących na chipach TFF) oraz kabli światłowodowych do pomiaru temperatury i naprężeń.
Większość opisanych wyżej produktów przeznaczona jest na rynek telekomunikacyjny, ale również do zastosowań np. medycznych, sensorowych lub w badaniach naukowych.
W roku 2015 dr Dłubek odpowiadał za projekt stworzenia pierwszej w Polsce w warunkach komercyjnych produkcji specjalnych włókien światłowodowych, a następnie (na bazie zebranych doświadczeń) rozpoczęcia masowej produkcji światłowodowych włókien telekomunikacyjnych!
Wykład poprzedzi wstęp dr hab. inż. Kamil Kosiel z Łukasiewicz – IMiF pt. ,,Czujnik światłowodowy LMR do detekcji SARS-CoV-2″.
Kiedy? 17.05.2023, godz. 15.00
Gdzie? ul. Wólczyńska 133, Warszawa, sala konferencyjna nr 2 na 1. piętrze
Przewidziany czas spotkania: 1 godzina + poczęstunek
Streaming na żywo: https://www.youtube.com/watch?v=9_HjAe4sPko
Seminarium prowadzą: prof. dr hab. Ryszard Buczyński i dr Paweł Socha