Być może pamiętacie, że na aukcję 31. finału WOŚP wystawiliśmy wizytę w laboratoriach Grupy Badawczej Fotonika Podczerwieni. Jej zwycięzcy przyjechali do nas w miniony poniedziałek. Nasi badacze oprowadzili gości po laboratoriach i pokazali kompletną linię technologiczną wytwarzania kwantowych laserów kaskadowych i detektorów podczerwieni.

„Dla nas, naukowców z Grupy Badawczej Fotonika Podczerwieni, wizyta ta miała niezwykły charakter, ze względu na wspólny cel, jaki przyświecał zarówno nam, jak i naszym sympatycznym gościom, czyli pomoc w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” – podsumował inż. Krzysztof Bracha

Zwycięzcy aukcji – pani Katarzyna wraz z mężem Maciejem – powiedzieli nam, że to już 5. edycja WOŚP, w której tak aktywnie biorą udział. „Wyszukuję takie specyficzne miejsca, do których nie można wejść na co dzień” – zdradziła pani Katarzyna. Wcześniej wylicytowała m.in. jeden dzień w poznańskim zoo jako opiekun zwierząt, sesję zdjęciową w magazynie „Glamour” czy trening z Katarzyną Bachledą-Curuś. „I to jest taki też trochę nasz sposób na wakacje, bo właśnie w letnim okresie jeździmy do różnych miast, by brać udział w wylicytowanych aukcjach WOŚP” – dodała.

Przejdźmy do wizyty w laboratoriach!

W laboratorium epitaksji nasi badacze zademonstrowali urządzenia do wzrostu heterostruktur półprzewodnikowych metodą epitaksji z wiązek molekularnych (MBE). Pani Katarzyna i pan Maciej mieli wyjątkową okazję zobaczyć działanie tego unikatowego systemu oraz poznać podstawy procesu epitaksji.

W kolejnym laboratorium zapoznano gości z procesami przeprowadzanymi w trakcie wytwarzania fotonicznych przyrządów półprzewodnikowych, począwszy od fotolitografii (w tym litografii laserowej), poprzez osadzanie warstw dielektrycznych i metalicznych – urządzenie e-beam oraz systemy do magnetronowego rozpylania i osadzania metodą ICP-CVD, skończywszy na pomiarach mikroskopowych i profilometrycznych.

Goście obejrzeli także nowe laboratorium montażu z urządzeniami do hermetyzacji, wire- i diebondingu, gdzie dowiedzieli się, jak ważny jest końcowy etap processingu, czyli zamknięcie przyrządu w obudowie, po to, aby nadać mu ostateczny charakter komercyjny.

W trakcie wizyty uczestnicy samodzielnie wykonali obserwacje mikroskopowe różnych próbek, a uwieńczeniem spotkania z GB Fotonika Podczerwieni było badanie charakterystyki promieniowania emitowanego przez kwantowy laser kaskadowy kamerą termowizyjną.

Czy naszym gościom spodobała się wizyta w naszych laboratoriach? Zapytajmy! „Jestem zachwycona tym, co tutaj widziałam. Nie wszystko od razu zrozumiałam, bo to jest bardzo trudne do zrozumienia, ale zobaczenie tych urządzeń, wejście do laboratoriów i założenie odzieży ochronnej pomogło wczuć się w klimat tego miejsca. Na długo zapamiętamy oglądanie próbek pod mikroskopem elektronowym i próby uchwycenia laserów kaskadowych pincetą. Dziękujemy za możliwość podejrzenia pracy naukowców od kuchni”.

A my dziękujemy za wylicytowanie aukcji i zapraszamy za rok!

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 1 czerwca 2023, 10:56|Categories: Aktualności, Centrum Fotoniki|Tags: , |