Rozmawiamy dziś w Wywiadnaweekend o pasji do odkrywania nowych materiałów dla mikroelektroniki i o tym gdzie promieniowanie terahercowe znajduje zastosowanie z prof. dr hab. inż. Dorota Szwagierczak, Liderką Obszaru Mikrofalowych Materiałów Ceramicznych naszego oddziału w Krakowie Łukasiewicz – Institute of Microelectronics and Photonics. 

Co możemy “prześwietlić” dzięki promieniowaniu terahercowym? Pani Profesor nie będziemy prześwietlać, ale z wywiadu dowiecie się między innymi co Ją motywuje do nieustannej pracy nad projektami naukowymi i jakie ma rady dla młodych osób zaczynających swoją przygodę z naukami ścisłymi.

Czy ma Pani ulubiony aspekt mikroelektroniki, który szczególnie Panią fascynuje? Na pewno tak, więc od razu zapytam – dlaczego?

Chyba każdego naukowca fascynuje dziedzina, w której sam pracuje. Dla mnie to nowe materiały dla elektroniki. Podzespoły bierne są trochę „ubogim krewnym” niezwykle zaawansowanych układów półprzewodnikowych. Ale to właśnie brak odpowiedniego postępu w materiałach przeznaczonych na podłoża i elementy bierne może limitować rozwój mikroelektroniki w niektórych obszarach.

Przykładem może być właśnie obszar, którym się obecnie zajmuję – nowe materiały o niskiej stałej dielektrycznej i niskich stratach dielektrycznych przeznaczone na podłoża LTCC układów pracujących w niezwykle wysokich, terahercowych częstotliwościach. Technologie terahercowe otwierają nowe możliwości obejmujące ultra-szybkie systemy łączności, bezpieczne obrazowanie medyczne, badania nieniszczące, wykrywanie w trudnych warunkach (deszcz, pył, mgła) oraz nowatorskie urządzenia optoelektroniczne.

Badania nieniszczące to takie, które mogą być stosowane np. do analizy dzieł sztuki. Czy technologia terahercowa tu się sprawdza?

Tak, analiza dzieł sztuki to jedno z zastosowań promieniowania terahercowego. Dzięki swoim właściwościom, promieniowanie terahercowe umożliwia prześwietlenie obiektów z zachowaniem bezpieczeństwa dla ich struktury, co jest kluczowe przy badaniu cennych i delikatnych dzieł sztuki. Ale dla przeciętnego człowieka, jak sądzę, ważniejsze są jednak nowe możliwości w diagnostyce medycznej związane np. z bezpiecznym obrazowaniem miękkich tkanek człowieka bez niebezpieczeństwa ich uszkodzenia, które występuje przy zastosowaniu promieniowania rentgenowskiego.

Do zapoznania się z całym wywiadem zapraszamy do lektury: https://www.linkedin.com/pulse/o-pasji-do-odkrywania-i-tym-gdzie-promieniowanie-ldzkf/?trackingId=gI6PCyZP90OyEWO6WYy50g%3D%3D

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 8 kwietnia 2024, 13:37|Categories: Aktualności|Tags: , , , , |