Przez ostatnie 4 dni Toruń zamienił się z miasta piernika w miasto optyki. Trwa właśnie Polska Konferencja Optyczna, zorganizowana przez Fundację Candela, której mieliśmy przyjemność być jednym ze sponsorów.

O spektroskopii fourierowskiej, o pojedynczych fotonach w technologii kwantowej czy o rozwoju polskich sieci dystrybucji czasu i częstotliwości – o tym m.in. mogli posłuchać uczestnicy konferencji, której celem jest również, a może przede wszystkim integracja środowiska optyków w Polsce.

Czy wiecie, że optoelektronika stanowi jeden z głównych kierunków badawczych Łukasiewicz – IMiF? A prowadzone w Instytucie badania dotyczą zarówno nowych materiałów (ceramik, szkieł, światłowodów, materiałów funkcjonalnych), jak i przyrządów (źródła światła białego, laserów podczerwieni, detektorów)? Stoisko Łukasiewicz – IMiF jako jedyne prezentowało wyniki badań naukowych swoich badaczy w formie rzeczywistych produktów, więc wszystkie, bez wyjątku, budziły zainteresowanie odwiedzających nasze stoisko. – „Czy to są pozytywki?” – „Nie, niestety. To są lasery kaskadowe”.

Młodzi naukowcy z zaciekawieniem słuchali o możliwościach naszego Instytutu, a dla niektórych z nich była to pierwsza w życiu okazja, by zobaczyć już gotowy laser kaskadowy czy preformę światłowodową… Duże wrażenie zrobił też demonstrator źródeł światła białego wykorzystujący luminofory powstające w grupie badawczej pod kierunkiem dr hab. Anny Kozłowskiej.

Dla nas udział w konferencji był też świetną okazją, by przypomnieć o naszych ŚRODOwiskowych Seminariach Fotonicznych. Tym bardziej, że na konferencji obecni byli też nasi wcześniejsi prelegenci dr Michał Karpiński i dr Radek Łapkiewicz. Gospodarza tych spotkań – prof. Ryszarda Buczyńskiego nikomu nie trzeba było przedstawiać. Jeśli zastanawiacie się, kiedy odbędzie się kolejne seminarium, informujemy, że cykl wraca po przerwie wakacyjnej. Obserwujcie nas, by być na bieżąco!