Dzień Klejnotów i gala Oskarowa z początku tego tygodnia to idealna okazja, by opowiedzieć Wam o naszych małych gwiazdach, bez których produktów elektrycznych by nie było. Mowa jest o złotych złączkach, które powstają w PREDOM!

Jak produkowane są złącza elektryczne do sprzętu AGD? – zapytaliśmy naszych specjalistów.

Należy zacząć od tego, co to są złącza elektryczne i do czego służą – usłyszeliśmy i nastawiliśmy uszu… A są to elementy zakończenia przewodu elektrycznego, najczęściej wielożyłowego. Za pomocą złącz możemy łączyć ze sobą części lub wyroby elektryczne w sposób umożliwiający rozłączanie ich w razie potrzeby i to bez uszkadzania przewodu!

Złącza te stosuje się głównie ze względów technologicznych, gdyż umożliwiają podział złożonego sprzętu na małe bloki. Ułatwia to z kolei zarówno montaż, jak i serwis urządzeń. Nasze złącza powstają z taśmy mosiężnej, taśmy stalowej i niklu. Złącza mogą być też poddawane obróbce galwanicznej, jeżeli są produkowane jako części pojedyncze.

Aby wyprodukować złącze elektryczne, potrzebne jest odpowiednie narzędzie. Zanim narzędzie powstanie, potrzebny jest projekt narzędzia i narzędziownia, która to narzędzie wykona, poskłada i uruchomi. Takim narzędziem jest tłocznik wielotaktowy.

Gdy widzimy mechanizm powstawania złącz, gdzie z jednej strony wkładamy materiał-taśmę, a z drugiej wychodzi gotowy wyrób, praca ta wydaje się prosta. Ale to tylko pozory. Niestety konstrukcja tłocznika jest złożona i wymagająca. W takim narzędziu odbywa się wiele cięć, przetłoczeń, zagięć, podwinięć itp.

Gdy mamy już gotowe narzędzie, montuje się je na prasie mimośrodowej o nacisku od 10 do 63 ton. A po pomyślnych próbach złącze trafia do działu kontroli jakości. Na podstawie Warunków Odbioru Technicznego ocenia się jakość wyprodukowanego złącza, czyli sprawdzane są wymiary, wygląd i funkcjonalność. Jeżeli wyrób spełnia założone kryteria, złącze dopuszcza do produkcji seryjnej. I to by było na tyle!

A na koniec w bonusie trochę fachowej wiedzy dla wtajemniczonych… Opisane wyżej wyroby można podzielić na złącza typu:

– nasuwki i wsuwki (stosowane do łączenia ze sobą np. przewodów),

– końcówki zaciskowe przewodu (stosowane zamiast cynowania końca przewodu),

– końcówki oczkowe (do przykręcania lub nitowania),

– tulejki stykowe (do połączeń trzpieniowych),

– złącza specjalne (do połączeń zgrzewanych).

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 13 marca 2023, 12:01|Categories: Aktualności|Tags: , , |