Chociaż ostatecznie nie zdobyliśmy głównej nagrody w 4. edycji konkursu Polsko-Niemieckiej Izby Gospodarczej, to nie jesteśmy zawiedzeni ani trochę. Konkurencja i jej projekty były naprawdę niezwykle innowacyjne i – jak zgodnie podkreślał każdy z członków jury – „wybór tego najlepszego był bardzo trudny” („sehr schwere Entscheidung”).

– „Już samo bycie w finale to ogromny sukces, bo tworzycie innowacje o potencjalne biznesowym. Wszystkie zgłoszenia były najwyższej klasy”– podkreśliła Katarzyna Byczkowska, nowo wybrana prezeska AHK.

To był niezwykły wieczór w prestiżowym hotelu Crowne Plaza w Warszawie, a my mieliśmy zaszczyt być częścią tego niesamowitego wydarzenia. Mamy powody, by być dumni z tego, nad czym na co dzień pracują nasi badacze. Dlaczego? Bo mimo, że nie wygraliśmy, to w głosowaniu internautów zdobyliśmy 4 na 5 punktów. Dziękujemy z całego serca za oddane na nas głosy, zwłaszcza za wsparcie internetowe od naszych przyjaciół z innych instytutów. Jesteście niesamowici! (#drużyna_Łukasiewicza)

Główną nagrodę zdobyła firma Bioseco za swój wyjątkowy projekt automatycznych urządzeń do wykrywania i ochrony ptaków w przestrzeniach farm wiatrowych. To nie tylko inspirujący przykład zrównoważonego rozwoju, ale również dowód na to, że innowacje i ekologia idą ze sobą w parze. Gratulacje dla zespołu Bioseco!

Wieczór uświetnił wykład dr Agaty Kołodziejczyk, współtwórczyni pierwszych analogowych baz kosmicznych, gdzie przeprowadza się symulacje misji pozaziemskich, której naukowe zainteresowania obejmują neurobiologię, astrobiologię i innowacje. Jej prelekcja o możliwości tworzenia czujników wykorzystujących do zasilania ciepłotę ludzkiego ciała lub przetwarzanie już spożytego pokarmu w nowy pokarm otworzyło nowe perspektywy myśli naukowej.

Nasz Instytut reprezentował Grzegorz Jańczyk, który przedstawił nasz projekt biorący udział w konkursie – a był nim adaptacyjny, sterowany obecnością, zintegrowany i regulowany system oświetlenia wewnętrznego.

Dziękujemy jeszcze raz wszystkim, którzy oddali na nas swoje głosy. To było wyjątkowe wydarzenie, pełne inspiracji i fascynujących ludzi. W przyszłym roku też chętnie wystartujemy w konkursie. Motywacji nam nie brakuje…

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 18 października 2023, 15:14|Categories: Aktualności|Tags: |