Jesteśmy właśnie w jednym z najinteligentniejszych miast na świecie – Tajpej, gdzie odbywa Smart City Summit & Expo. Ale inteligentne rozwiązania to nie tylko nowe technologie, takie jak internet rzeczy lub sztuczna inteligencja, to także życie w świecie przyjaznym dla środowiska. Aby stało się to możliwe, ludzie z całego świata szukają rozwiązań, które mogą zmniejszyć ślad węglowy i zużycie wody. Co za tym idzie – nie ma lepszego miejsca, by w obejrzeć wyniki tych poszukiwań właśnie tutaj! Razem możemy osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.
Zajrzyjcie do polskiego stoiska, aby porozmawiać o naszych rozwiązaniach, takich jak włókna mikrostrukturalne, urządzenia fotoniczne na podczerwień, struktury mikro- i nano-3D, wieloparametryczne czujniki do monitorowania gleby, czujnik nacisku na podeszwę stopy i tak dalej. Znajdziecie nas wśród innych instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łukasiewicz: EMAG oraz GIT, gdyż wspólnie prezentujemy nasze technologie. Poza nami są także inni członkowie Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki oraz przedstawiciele kilku polskich miast. Tak, polski zespół w Tajpej jest naprawdę silny!
Co do tej pory mieliśmy okazję zobaczyć na targach? Było tego tak wiele, dlatego wymienimy tylko kilka: inteligentne sieci energetyczne (mnóstwo!), inteligentne systemy zarządzania danymi w akwakulturze (my też mamy takie rozwiązanie – pamiętacie dlaczego Kiranmai Uppuluri wygrała Falling Walls we wrześniu zeszłego roku?), inteligentne wodomierze, Ionex – pierwsza na świecie opcja dostawy baterii do skuterów elektrycznych na żądanie, QT Medical, Inc., czyli rewolucyjny kompaktowy aparat EKG ważący zaledwie kilka gramów!
Mieliśmy też okazję zanurzyć się w wirtualnym świecie Metaverse, które zdaniem tutejszych wystawców uznaje się za cenne narzędzie edukacyjne. Spodobała nam się aplikacja Makar, która poświęcona jest treściom AR/VR/MR i prezentowaniu ich w świecie rzeczywistym.
Naszą uwagę przykuło niezwykle zielone stoisko Korea Smart City Supercluster. Ale trzeba przyznać, że stoisko Simple Dot Ltd jest również ciekawe i bardzo minimalistyczne – to wszystko sprawia, że jest niezwykle wyjątkowe!
To, co bardzo nam się podobało, to fakt, że tajwański Departament Handlu obliczył ślad węglowy niektórych firm na Tajwanie, aby pomóc im go zmniejszyć – tak, liczby pomagają w ratowaniu środowiska!
Na koniec pragniemy dodać, że cele zrównoważonego rozwoju to nie tylko przystępna cenowo i czysta energia, ale także wysokiej jakości edukacja, zmniejszanie nierówności, pokój, sprawiedliwość i silne instytucje – tak brzmi oświadczenie Environmental Protection of Administration Executive Yuan, R.O.C., o których czytamy, będąc na targach.
Azjatycka Dolina Krzemowa już jest! Bądźcie czujni, wkrótce wrócimy z większą ilością informacji!