Wczoraj w Krakowie nasi badacze wysłuchali fascynującego wykładu o tym, jak produkować inspirowane owadami pojazdy NanoAir przy użyciu technologii mikroelektronicznych! Tak się złożyło, że w dawnej stolicy Polski w dniach 29-30 czerwca odbywa się 30. Międzynarodowa Konferencja „Projektowanie mieszane układów scalonych i systemów” (MIXDES 2023). Jest to coroczne forum prezentacji i dyskusji na temat najnowszych postępów w projektowaniu, modelowaniu, symulacji, testowaniu i produkcji w różnych obszarach, takich jak mikro- i nanoelektronika, półprzewodniki, czujniki, siłowniki i przyrządy mocy.
Ktoś powiedział „przyrządy mocy”? Nic dziwnego, że nasz Instytut zorganizował specjalną sesję „Urządzenia GaN”. Wśród czterech zaproszonych gości nie mogło zabraknąć dra Andrzeja Taube i jego prezentacji poświęconej najnowszym wynikom badań nad tranzystorami GaN, w której przedstawił m.in. wyniki projektu EnerGaN.
Ponadto nasi partnerzy z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN i Politechniki Łódzkiej wygłosili referaty na temat implantacji jonów do przyrządów mocy na bazie GaN, laserów GaN oraz modelowania konstrukcji nowych jednomodowych laserów azotkowych.
Ale to nie jedyne interesujące wykłady wygłoszone podczas tej konferencji. Dr Daniel Tomaszewski z naszego Instytutu podzielił się wynikami swoich badań nad modelowaniem efektu detekcji THz z wykorzystaniem tranzystorów JLFET.
Czego jeszcze mogliśmy się dowiedzieć? Na przykład usłyszeliśmy o monolitycznej integracji tranzystorów SiC i diod JBS oraz pojazdach NanoAir inspirowanych owadami. Czy mieliście świadomość, że skrzydła owadów mają skomplikowane kształty składające się ze specjalnych żył i niezwykle cienkich, elastycznych błon? Zasadnicze znaczenie miało tutaj znalezienie technologii zdolnej do tworzenia mikrostruktur o doskonałej precyzji, niezawodnej powtarzalności oraz odpowiednich materiałów. Aby sprostać temu wyzwaniu, zastosowano nowatorskie podejście, wykorzystując konwencjonalne techniki systemów mikroelektromechanicznych. Brawo, Sébastien Grondel!
I wreszcie – po owocnych obradach z uczestnikami konferencji nasi badacze znaleźli czas na podziwianie zabytków starego Krakowa!