Z radością informujemy, że Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki oraz firma LARS Lighting we współpracy z partnerami z Niemiec – Optotransmiter Umweltschutz Technologie (OUT) e.V. i Future Led GmbH – stworzyli innowacyjny, autonomiczny system oświetlenia wewnętrznego, który dostał się do finału konkursu Polsko-Niemieckiej Nagrody Gospodarczej.
Ten nowatorski system opiera się na technologii LED, radarowych czujnikach ruchu, czujnikach zmierzchu oraz zaawansowanych systemach sterowania oświetleniem. Możliwość programowania parametrów lamp oraz niezależne zarządzanie każdą z nich za pomocą algorytmów analizujących dane w czasie rzeczywistym to znaczący krok naprzód w dziedzinie oświetlenia IoT.
System reaguje dynamicznie na zmiany natężenia światła naturalnego w ciągu dnia, co pozwala zoptymalizować intensywność diod LED i wydłużyć ich żywotność. Dzięki funkcji mieszania światła naturalnego i sztucznego użytkownicy mogą cieszyć się większym komfortem, a także oszczędnością energii przez efektywne wykorzystanie światła słonecznego.
Dodatkowo, system zapewnia wysoką jakość oświetlenia, oferując prawdziwie białe światło o wyjątkowo wysokim współczynniku oddawania barw CRI*, osiągając poziom 98, co przewyższa standardowe diody LED dostępne na rynku. (*CRI określa zdolność źródła światła do wiernego oddawania kolorów, szczególnie w porównaniu do światła naturalnego (słonecznego). Wartość CRI wyraża się liczbą od 0 do 100, gdzie wyższa liczba oznacza lepszą zdolność źródła światła do oddawania barw).
Komunikacja radiowa krótkiego zasięgu umożliwia tworzenie samokonfigurujących się sieci lamp LED, co znacząco upraszcza proces instalacji i elastycznie dostosowuje system do zewnętrznego środowiska IoT.
Nasz system stanowi istotny element inteligentnych budynków oraz wnosi znaczący wkład w rozwój przemysłu 4.0. Jego zaawansowane funkcje zwiększają efektywność energetyczną i pozwalają na dostosowanie do zmieniających się warunków środowiskowych, tworząc zrównoważone i efektywne miejskie otoczenie.
Ta owocna współpraca badawczo-wdrożeniowa pomiędzy polskimi i niemieckimi partnerami jest doskonałym przykładem na umacnianie więzi gospodarczych między Polską a Niemcami. Dlatego właśnie bierzemy udział w konkursie organizowanym przez Niemiecko-Polską Izbę Gospodarczą (AHK) i serdecznie prosimy Was o wsparcie przez oddanie głosu! ZAGŁOSUJCIE!