Pływanie w Sekwanie?

Biorąc pod uwagę, że 40% francuskich zakładów przemysłowych znajduje się w zlewni Sekwany, a 66% długości rzeki otoczona jest terenami rolniczymi liczba potencjalnych źródeł zanieczyszczeń jest rzeczywiście znaczna. W rezultacie Sekwana została uznana za “biologicznie martwą” już w latach 60. XX wieku. Do lat 70. w jej wodach przeżyły tylko trzy gatunki ryb ( źródło: Wikipedia).

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu wywołały dyskusje na temat jakości wody w Sekwanie, zwracając bardzo potrzebną uwagę na znaczenie monitorowania jakości wód w czasie rzeczywistym. Wiele nieporozumień wokół tego tematu wynika ze złożoności testowania jakości wody, które jest kosztowne i czasochłonne. Dlatego niezbędne są tanie, proste i dokładne sensory. Dane dotyczące wody, rejestrowane w różnych miejscach wzdłuż rzeki na przestrzeni czasu, mogą pomóc władzom w podejmowaniu skutecznych działań w zakresie infrastruktury i polityk, niezbędnych do utrzymania wody w rzece czystej i bezpiecznej. – podkreśla nasza badaczka Kiranmai Uppuluri z oddziału krakowskiego.

Dowiedz się więcej o czujniku i badaniu wody z artykułu

autorstwa Kiranmai Uppuluri, Doroty Szwagierczak, Krzysztofa Zaraski, Beaty Synkiewicz-Musialskiej, Llewellyna Fernandesa (EvoLogics GmbH), Ilji Lange oraz Libu Manjakkala (James Watt School of Engineering, University of Glasgow).

🔗 Przeczytaj więcej w artykule

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 16 sierpnia 2024, 16:11|Categories: Aktualności, Media, Projekty, Publikacje|Tags: , , |