Dominika zrezygnowała z windsurfingu i bycia na fali, aby na co dzień wyznaczać długość fali. Michał jest miłośnikiem gorzkiej czekolady (oczywiście ze względów naukowych), a w wolnych chwilach kończy program do wyliczania biegu promieni przez soczewkę.
W ramach obchodów Dnia Fotoniki 2024 młodzi naukowcy z grupy Fotonika Podczerwieni Łukasiewicz-IMiF zgodzili się wziąć udział w wyjątkowym projekcie i odpowiedzieli na 10 pytań dotyczących ich pracy w fotonice oraz inspiracji do codziennych wyzwań w pracy badawczej. W krótkich filmach, do których obejrzenia zapraszamy już dziś na YouTube, nasza młoda badaczka Dominika Niewczas i nasz młody badacz Michał Nagowski dzielą się swoimi doświadczeniami, pasjami oraz przemyśleniami na temat fotoniki. Zdradzili także, kto ich inspiruje i kim by zostali, gdyby nie wybrali ścieżki naukowej.
To dziś – 21 października – obchodzimy Międzynarodowy Dzień Fotoniki. Tego dnia, w 1983 roku, Generalna Konferencja Miar i Wag (CGPM) zatwierdziła obecną wartość prędkości światła w próżni: 299,792.458 km/s.
Dzień ten ma na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia światła w naszym życiu oraz zachęcenie młodych ludzi do kariery w tej dziedzinie. Fotonika odgrywa kluczową rolę w technologiach, które każdego dnia ułatwiają nam życie – od szybkiego internetu światłowodowego po precyzyjne lasery używane w operacjach medycznych.
Obejrzyjcie i zainspirujcie się. Praca w laboratoriach fotonicznych czeka!