Nadmiar soli w glebie może być cichym wrogiem Twojego obiadu. Gleba, przesycona solą, traci swoją żyzność, co wpływa na plony, zdrowie ekosystemów i dostęp do czystej wody.

Szczególną uwagę powinno się więc zwrócić na fakt, że niektóre biodegradowalne komponenty podczas rozkładu mogą powodować zasolenie środowiska glebowego lub zmiany jego pH.

Zaburzenie pH czy zasolenie środowiska glebowego powoduje z kolei degradację ekosystemów przez zmniejszenie różnorodności biologicznej, zaburzenie równowagi mikrobiologicznej gleby oraz zanieczyszczenie wód gruntowych, co może mieć poważne konsekwencje dla rolnictwa i jakości zasobów wodnych.

Właśnie dlatego w ramach projektu CHIST-ERA Transient Electronics for Sustainable ICT in DigitaL Agriculture (TESLA), we współpracy z partnerami z Kanady (McGill University), naukowcy krakowskiego oddziału Łukasiewicz – IMiF prowadzą badania nad biodegradowalnymi komponentami elektronicznymi, które w przyszłości trafią na pola i będą służyły monitorowaniu kondycji roślin uprawnych.

Naszym celem są między innymi: ocena rozpuszczalności w wodzie oraz stopnia biodegradacji w środowisku glebowym, identyfikacja potencjalnych skutków ubocznych, takich jak zasolenie czy zmiana pH gleby – mówi Beata Synkiewicz – Musialska

Każdy nowy materiał musi być dokładnie przeanalizowany, aby nie tylko służył zrównoważonemu rolnictwu, ale również chronił środowisko i zasoby naturalne.

Podziel się ze znajomymi!