Uroczyście odsłoniliśmy w Łukasiewicz – IMiF fototapetę, niezwykłą opowieść o naszej historii zapisanej w archiwalnych i współczesnych zdjęciach z laboratoriów, które każdego dnia tętnią życiem i naukową pasją.

Fototapeta, która ozdobiła ścianę w budynku nr 6 naszego instytutu, to nie tylko dekoracja – to nasza wspólna historia. Każdy znalazł na niej coś, co przywołuje dobre wspomnienia i poczucie dumy z przynależności do tego miejsca.

Sercem fototapety jest sześć skrzynek – jak kapsuły czasu – zawierających autentyczne eksponaty z historii Instytutu: podzespoły, elementy technologiczne i inne „skarby” dokumentujące ponad 60 lat pracy badawczej. Co ważne, zawartość skrzynek będzie cyklicznie się zmieniać, a planowane są również interaktywne gabloty, które pozwolą lepiej przyjrzeć się detalom naszej historii.

Gospodarzem wydarzenia był Dyrektor Piotr Guzdek, który w swoim przemówieniu podkreślił:

 

„Fototapeta, którą dziś odsłaniamy, to nie tylko ozdoba korytarza. To symboliczna opowieść o tym, kim jesteśmy jako instytut. Ma przypominać nam o dorobku naszego zespołu, ale także inspirować kolejne pokolenia. Dlatego będzie wykorzystywana również edukacyjnie – podczas wizyt szkół, spotkań z młodzieżą i wydarzeń popularyzujących naukę.”

 

Gościem specjalnym wydarzenia był Zasław Adamaszek, Kierownik Działu Edukacji i Wystaw Narodowego Muzeum Techniki oraz autor popularnej serii książek Laboratorium w szufladzie, który – korzystając z okazji – odebrał od nas kolejną porcję eksponatów:

 

„Jako uczeń technikum tutaj odbywałem praktyki i urywałem się na wagary – zżyłem się z tym miejscem. Inicjatywa, którą podejmujecie, doskonale łączy się z przedsięwzięciem, które przygotowujemy w Muzeum. W oparciu o przekazany przez Instytut zbiór chcemy stworzyć mini wystawę poświęconą rozwojowi elektroniki i fizyki ciała stałego w Polsce. Ten zasób jest niezwykle bogaty. Potrafię ocenić to, na co patrzę – a ta fototapeta świetnie przypomina to, co udało się przez te lata zrobić dla rozwoju elektroniki w kraju.”

 

Zbiór przekazany przez Instytut obejmuje unikatowe dokumenty, komponenty i materiały eksperymentalne, które w przyszłości zyskają drugie życie w nowej siedzibie Narodowego Muzeum Techniki – planowanej na błoniach Stadionu Narodowego – i dotrą do jeszcze szerszego grona odbiorców.

Wawrzyniec Kaszub, pomysłodawca fototapety, opowiedział o kulisach opracowania wizualnego i selekcji zdjęć. Dzięki jego zaangażowaniu oraz pracy zespołu projektu ESSA powstała spójna, emocjonalna opowieść obrazem – kadr po kadrze.

Dodatkową atrakcją dla uczestników było ukryte hasło – litery rozmieszczone na zdjęciach składały się na tytuł całej wystawy. Uczestnicy, którym udało się je odczytać, otrzymali bilety do Narodowego Muzeum Techniki oraz drobne upominki projektu ESSA – Experimental Science – Szkoła jutrA.
W przyszłości hasła będą zmieniane, a ten element interaktywny stanie się dodatkową atrakcją dla odwiedzających Instytut – w szczególności dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Dziękujemy, że byliście z nami tego dnia!

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 9 kwietnia 2025, 09:36|Categories: Aktualności, ESSA, Media|Tags: , , , , , |