Konferencja “29th International Conference Mixed Design of Integrated Circuits and Systems MIXDES” odbyła się w dniach 23-24 czerwca br. we Wrocławiu. Była to pierwsza edycja konferencji w trybie in-person po przerwie spowodowanej pandemią. Dwie poprzednie edycje odbyły się w trybie wirtualnym. Organizatorzy konferencji zapewnili w tym roku także możliwość udziału w kilku sesjach w trybie on-line.
Zaprezentowano 49 prac zakwalifikowanych przez recenzentów. Autorami 22 prac były osoby spoza Polski. Jest to niezły wskaźnik, świadczący o tym, że konferencja jest zauważana w międzynarodowym środowisku osób zajmujących się szeroko pojętą mikro- i nanoelektroniką, mikrosystemami, projektowaniem układów scalonych i systemów, projektowaniem ich aplikacji.
W czasie konferencji wygłoszone zostały dwa zaproszone referaty plenarne:
- M.-H. Fino (Nova School of Science & Techn., Portugal), “Nanoelectronic Challenges and Opportunities for Cyber-Physical Systems”,
- A. Nathan (Univ. of Cambridge, UK) i współpracownicy, “Ultralow Power Stretchable TFT Electronics”.
Program techniczny konferencji obejmował następujące sesje:
- Design of Integrated Circuits and Microsystems
- Power Electronics
- Signal Processing
- Embedded Systems
- Medical Applications
Oprócz nich odbyły się dwie sesje specjalne:
- plenarna sesja specjalna “In Memory of Prof. Wojciech Mały” (3 referaty)
- sesja specjalna “Compact Modeling of Heterogenous Devices and Systems” (6 referatów, w tym 2 on-line). Jako współorganizator tej sesji mogę stwierdzić, że prezentacje były na bardzo dobrym poziomie, a ich zróżnicowanie świetnie korespondowało z tytułem sesji.
Ponadto dn. 23 lipca odbyło się seminarium IEEE EDS Distiguished Lecturer Session zorganizowane przez IEEE Poland Section Chapter, ED15/EP21 Joint Chapter przy technicznym wsparciu organizatorów konferencji. Wygłoszono 4 referaty:
- A. Nathan (Univ. of Cambridge, UK), “Power Flexible Electronics”, EDS Distinguished Lecture, on-line,
- M-H. Fino (Nova School of Science & Techn., Portugal), “On the Need for Non-conventional Nanoelectronics Devices Characterization in Engineering Graduate Courses: Modelling Needs and Design Challenges”,
- W. Grabiński (GMC, Switzerland), “Compact Modeling and Free Open Source PDKs in FOSS TCAD/EDA Perspective”, EDS Distinguished Lecture, on-line,
- D. Tomaszewski (Łukasiewicz – Inst. of Microelectronics and Photonics, Poland), “FETs as Detectors of THz Radiation”.
Bezpośrednio po seminarium odbyło się spotkanie IEEE Poland Section Chapter, ED15/EP21 Joint Chapter. Prowadził je przewodniczący Oddziału, prof. Krzysztof Górecki (Uniwersytet Morski w Gdyni). W trakcie spotkania odbyło się seminarium dr. Pawła Góreckiego na temat symulacji elektrotermicznych w elektronicznych urządzeniach mocy. Następnie przeprowadzono dyskusję na temat spraw organizacyjnych Oddziału.
Tradycją drugiego dnia konferencji MIXDES jest zwiedzanie miejscowości, w której lub w pobliżu której odbywa się to wydarzenie. Z oczywistych względów organizatorzy zaprosili uczestników na grupowe zwiedzanie Wrocławia w towarzystwie przewodnika. Wrocław ma niezwykle interesującą historię, przez którą przewinęło się wiele wybitnych postaci. Spacer po Wrocławiu był bardzo interesujący mimo wysokiej temperatury na zewnątrz. Na zakończenie konferencji odbył się galowy obiad, podczas którego wręczone zostały m. in. nagrody dla najlepszej pracy i najlepszej pracy studenckiej. Ponadto przyznana została nagroda Oddziału IEEE Poland Section Chapter, ED15/EP21 Joint Chapter.
Pod nieobecność wieloletniego Przewodniczącego konferencji, Profesora Andrzeja Napieralskiego, konferencja odbyła się pod kierunkiem dr. Mariusza Orlikowskiego, dr. Grzegorza Jabłońskiego (Katedra Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej) oraz prof. Wiesława Kuźmicza (Instytut Mikroelektroniki i Optoelektroniki Politechniki Warszawskiej). Organizatorom konferencji należą się wyrazy uznania za sprawne jej przeprowadzenie oraz tradycyjnie bardzo miłą atmosferę. Jest to nie tylko moje wrażenie, ale także szeregu osób, z którymi miałem okazję rozmawiać.
Już teraz organizatorzy zapraszają na jubileuszową trzydziestą edycję konferencji, która jest zaplanowana w dniach 29.06-1.07.2023 w Krakowie.