„Więcej elektrycznych aut to więcej zużytych akumulatorów. Eksperci zwracają uwagę na to, że za kilka lat mogą się pojawić miliony zużytych akumulatorów, które trzeba będzie gdzieś składować. Dlatego apelują o pilne opracowanie wydajnych metod recyklingu i ostrzegają przed potencjalnym zagrożeniem ekologicznym” – to alarmujący głos z portalu money.pl.

Świat naukowy jest tego doskonale świadomy. Dla przykładu badacze z naszego Instytutu wykazali, że można zrecyklingować częściowo wyeksploatowane baterie używane w pojazdach elektrycznych.

Zaproponowali „alternatywną metodę recyklingu baterii, która polega na ich demontażu na pojedyncze ogniwa lub moduły, poddaniu procesowi testowania, doposażeniu w stosowne systemy elektroniczne i wykorzystaniu do praktycznych realizacji magazynów energii dla potrzeb systemów bazujących zwłaszcza na odnawialnych źródłach energii” – czytamy w „Przeglądzie Elektrotechnicznym”.

W skrócie oznacza to, że bateria, która podziała w samochodzie przez 10 lat, kolejną dekadę posłuży w magazynie energii!

Autorzy artykułu: mgr Piotr Maćków, dr inż. Piotr Guzdek, dr inż. Wojciech Grzesiak.

Podziel się ze znajomymi!