Co wydarzyło się na 15. Międzynarodowej Konferencji Półprzewodników Azotkowych (ICNS) w Szwecji?

Zakończyła się 15. edycja ICNS – prestiżowego wydarzenia poświęconego półprzewodnikom na bazie azotku galu (GaN). Zespół, kierowany przez dr Annę Szerling, Dyrektor Centrum Nanotechnologii i Liderkę Grupy, wykorzystał ten czas na spotkania z innymi badaczami z całego świata (w tym z Japonii, Singapuru, Włoch i Szwecji), z których wielu jest również zaangażowanych we wspólne inicjatywy, takie jak projekt WBG Pilot Line. Co jednak najważniejsze, nasi naukowcy zaprezentowali 8 plakatów i otrzymali 2 nagrody za wybitne plakaty!

  • Zakończono 15. edycję Międzynarodowej Konferencji Półprzewodników Azotkowych (ICNS).

  • Zaprezentowano najnowsze osiągnięcia w technologii azotku galu (GaN).

  • Udział naukowców z Sieci Badawczej Łukasiewicz – IMiF, którzy przedstawili 8 prezentacji plakatowych.

  • Nagrody dla Justyny Wierzbickiej i Andrzeja Taube za najlepsze plakaty.

  • Obecność na Konferencji ekspertów z całego świata: Japonii, Singapuru, Włoch, Szwecji, Polski.

  • Promocja projektu WBG Pilot Line i nawiązywanie nowych współprac badawczych.

  • Zapowiedziano kolejną edycję ICNS – odbędzie się w 2027 roku w Bostonie.

Jakie tematy naukowo-badawcze były poruszane na konferencji ICNS 2025 w Szwecji?

W centrum naukowej uwagi znalazły się materiały i urządzenia oparte na azotku galu. Szczególnie podkreślano innowacje technologiczne oraz wdrożenia w ramach projektów takich jak WBG Pilot Line.

Kto reprezentował Polskę na INCS i jakie osiągnięcia naukowe zaprezentowano?

Naukowcy z Sieci Badawczej Łukasiewicz – IMiF, pod kierownictwem Anny Szerling, zaprezentowali aż 8 plakatów. Ich prace były wysoko ocenione przez komitet naukowy i uczestników wydarzenia.

Czy polscy naukowcy zdobyli jakieś nagrody?

Tak – nasza specjalistka ds. procesów fotolitografii i obróbki chemicznej – Justyna Wierzbicka oraz Andrzej Taube – nasz Lider Obszaru Przyrządów na Bazie GaN otrzymali nagrody:

  • Nagroda dla Justyny Wierzbickiej – za plakat: „Normally-off recessed p-NiO gate GaN-based HEMT fabriced using “buffer-free” AlGaN/GaN heterostructures on SiC substrates” (nagroda przyznana głosami wszystkich uczestników),
  • Nagroda dla Andrzeja Taube – za plakat: „1200 V class vertical GaN-on-GaN pin diodes with created-zone step-etched junction terminate extension” (oceniony przez komitet naukowy).

Jakie kraje były reprezentowane przez naukowców podczas wydarzenia?

Konferencja zgromadziła ekspertów z całego świata – m.in. z Japonii, Singapuru, Włoch, Szwecji i Polski. Spotkania na arenie międzynarodowej sprzyjały nawiązywaniu nowych relacji naukowych.

Kto stał za organizacją tegorocznej edycji konferencji?

Wydarzenie zorganizowała prof. Vanya Darakchieva i jej zespół, który składał się m.in. z prof. Piotra Perlina oraz prof. Larsa Samuelsona. Ich zaangażowanie stworzyło przestrzeń do inspirujących rozmów i naukowej wymiany doświadczeń.

Kiedy i gdzie odbędzie się kolejna edycja ICNS?

Następna, 16. edycja ICNS odbędzie się w 2027 roku w Bostonie. Organizatorzy zapraszają już dziś do udziału w tym międzynarodowym spotkaniu ekspertów w dziedzinie azotku galu.

Przeczytaj również:

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 16 lipca 2025, 08:44|Categories: Aktualności, Konferencje, Nagrody|Tags: |