Co wspólnego ma obraz Vermeera – „Dziewczyna z perłą” – z naszym grafenem G-Flake…? Być może nie wiecie, że materiały grafenowe znajdują przeróżne zastosowania, w tym jako dodatek do farb… Taki pomysł pojawił się w głowach naszych badaczy już jakiś czas temu. Wynik? Farba o specjalnych (antykorozyjnych) właściwościach!

Gdy mówimy o farbach, myślimy również o wielkich artystach-malarzach, takich jak np. Johannes Vermeer. Jego najsłynniejszym obrazem jest „Dziewczyna z perłą”, który zainspirował nas do stworzenia „Dziewczyny z grafenem”. Niestety nie potrafimy malować tak pięknie jak Vermeer, dlatego skorzystaliśmy z pomocy sztucznej inteligencji. To, co tu widzicie, to miniatura tego obrazu.

Zarówno wspomniany obraz Vermeera, jak i płatek grafenu są efektem pracy ludzkiej (co możemy śmiało połączyć z wczorajszym Świętem Pracy). Niewątpliwie nie mogłyby one powstać bez wiedzy, doświadczenia i pasji ich twórców.

Poprosiliśmy jednego z naszych naukowców, dr. inż. Adriana Chlandę, o porównanie obrazu holenderskiego mistrza i obrazu AI do płatków grafenu i ku naszemu zaskoczeniu udało mu się to zrobić śpiewająco!

„Warto zauważyć, że Vermeer często wykorzystywał w swoich pracach technikę malarską pointillé, która polega na malowaniu małymi kropkami. Z kolei płatek grafenu (ze względu na swoje niewielkie rozmiary) można porównać do takich małych kropek. Zauważmy, że w przypadku „Dziewczyny z perłą” sylwetka bohaterki obrazu jest osadzona na czarnym tle (a grafen jako materiał węglowy kojarzy się z czernią). Natomiast „Dziewczyna z grafenem” ma na sobie czarną sukienkę oraz grafitową opaskę i kolczyk, przypominający kolorem papier wykonany ze zredukowanego tlenku grafenu”.

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 2 maja 2023, 14:47|Categories: Aktualności, Centrum Nanotechnologii|Tags: , , |