„Walczę z hasłem »Nie mamy się czego wstydzić« – ja mówię, że mamy się czym chwalić” – podkreślił  podczas Gali rozdania nagród Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych.

W pełni zgadzamy się ze słowami Pana Wiceministra, bo nasz Instytut ma dziś prawdziwy powód do dumy – nasi Badacze zajęli dwa miejsca na podium:

Drugie za folię ceramiczną o niskiej stałej dielektrycznej dla zespołu pod kierownictwem Beata Synkiewicz-Musialska, w skład którego weszli Dorota Szwagierczak, Jan Kulawik i Libu Manjakkal.

Trzecie miejsce otrzymali Bogusław Królikowski (Łukasiewicz IMPiB), Halina Kaczmarek (UMK Toruń) i Ewa Klimiec za polimerowe folie kompozytowe o właściwościach piezoelektrycznych.

Dlaczego nasza folia ceramiczna została zauważona przez kapitułę konkursu? Przeczytajcie o niej kilka słów i przekonajcie się sami⤵

„Przedmiotem wynalazku jest nowy materiał w postaci elastycznej folii, która po obróbce termicznej stanowi ceramiczne podłoże dla układów elektronicznych pracujących w ultra wysokich częstotliwościach.

Właśnie takie częstotliwości odpowiadają nowoczesnym systemom telekomunikacji 5G i 6G. (…) Podłoże tego typu pozwala osiągnąć postęp w zakresie szybkości przesyłania sygnału, miniaturyzacji układów i ich niezawodności”.

Kolejną nagrodę nasi Badacze otrzymali za wynalazek, dzięki któremu „można zbudować układy elektroniczne do pozyskiwania energii z chodzenia, siły wiatru, przepływu wody czy drgań różnego rodzaju urządzeń, np. ruchu kół w samochodzie.

Uzyskana energia elektryczna może zasilać układy elektroniczne małych mocy, które są w ciągłym rozwoju. Energię tę można gromadzić w superkondensatorach o bardzo dużej trwałości tj. 0,5 mln. cykli pracy.

Można nią zasilać układy ostrzegawcze pracujące w standardzie Bluetooth. Przykładem może być detektor lawinowy wysyłający sygnał SOS, detektor ruchu dla osób starszych, oceniający sprawność ruchową, (…) urządzenia wysyłające sygnał SOS ze stref pracy w warunkach zagrażających życiu.

Folie mogą być stosowane w budownictwie, aby rejestrować niebezpieczne drgania i przemieszczenia różnych konstrukcji, a także jako czujniki zabezpieczające różne pomieszczenia, informujące, że ktoś po nich chodzi. Ponadto (…) mogą być stosowane w medycynie np. jako pulsometry. Nie są drogie w produkcji, są elastyczne, mogą przybierać różne kształty i mieć różną wielkość powierzchni”.

Serdecznie gratulujemy naszym Badaczom, to olbrzymi sukces, wierzymy, że o tych wynalazkach już niebawem będzie głośno! Składamy również gratulacje zwycięzcom konkursu – Naukowcom z Politechniki Wrocławskiej i Uniwerystetu Gdańskiego. Polska nauka zdecydowanie ma się czym chwalić.

Podziel się ze znajomymi!