Maj to wyjątkowo gorący miesiąc – choć z pewnością w tym roku nie chodzi o pogodę. Tegoroczna aura raczej chłodzi niż rozgrzewa, za to kalendarz wydarzeń w mikroelektronice zdecydowanie podkręca temperaturę.
Liczba konferencji, paneli, warsztatów i inspirujących dyskusji mówi sama za siebie.
Właśnie w maju nasz ekspert Grzegorz Janczyk, Dyrektor Centrum Mikroelektroniki Krzemowej w Łukasiewicz – IMiF, wziął udział w panelu dyskusyjnym „Potential International Cooperations on Emerging Semiconductor Technologies” podczas warsztatu ICOS-International Cooperation On Semiconductors, poświęconego wzmacnianiu współpracy międzynarodowej w obszarze mikroelektroniki.
Warsztat „Kluczowe technologie przyszłości dla zastosowań przemysłowych” odbył się w Warszawie, w CEZAMAT.
Celem dyskusji było wskazanie kierunków dla międzynarodowych inicjatyw badawczo-rozwojowych oraz identyfikacja możliwości współpracy – w odpowiedzi na wyzwania definiowane m. in. w ramach Europejskiego Aktu o Chipach.
Panel dotyczył kluczowych wyzwań i potrzeb technologicznych w obszarach:
✔️More Moore (skalowanie CMOS)
✔️ Beyond CMOS (obliczenia neuromorficzne, komputery kwantowe)
✔️ More than Moore (RF, MEMS, sensory, FDSOI, materiały 2D, integracja heterogeniczna, zaawansowane pakowanie, montaż układów)
Jak podkreślił Grzegorz Janczyk:
„Pilotażowe linie produkcyjne w ramach Europejskiego Aktu o Chipach, centra kompetencji oraz organizacje branżowe, takie jak AENEAS Association, EPoSS Association i INSIDE, tworzą złożony transgraniczny ekosystem wspierający rozwój nowych technologii półprzewodnikowych. Kluczowa jest dziś budowa odpornej gospodarki i suwerennych łańcuchów dostaw mikroelektroniki, oparta na dogłębnej analizie mocnych stron i braków przemysłu europejskiego i międzynarodowego”.
ICOS to trzyletnie działanie koordynacyjne i wspierające, finansowane przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont Europa. To ambitny projekt, który wpisuje się w europejską strategię rozwoju sektora półprzewodników.
Więcej o inicjatywie oraz raporty opracowane w jej ramach: https://icos-semiconductors.eu/
W konferencji wziął również udział dr inż. Tomasz Bieniek.