FAST/SPS 2025 – zapraszamy na międzynarodową konferencję poświęconą spiekaniu z iskrą!

W dniach 20–22 października 2025 roku w Krakowie – postrzeganym jako duchowe i naukowe serce Polski – będzie mocno iskrzyło! Miasto to stanie się bowiem europejskim centrum innowacyjnych technologii spiekania SPS (Spark Plasma Sintering). III edycja Międzynarodowej Konferencji “FAST/SPS: From Research to Industry” zostanie poświęcona jednej z najbardziej obiecujących technologii konsolidacji materiałów proszkowych – Field Assisted Sintering Technique / Spark Plasma Sintering. To wyjątkowe wydarzenie zarówno dla naukowców, badaczy, jak i przedstawicieli przemysłu podążających za najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie materiałów zaawansowanych. Dowiedz się dlaczego warto zapisać je w kalendarzu!

Kto organizuje konferencję FAST/SPS 2025 i czego możemy się spodziewać po jej programie?

Organizatorem konferencji jest Sieć Badawcza Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny, we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Poznańskim Instytutem Technologicznym i Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Mikroelektroniki i Fotoniki. Wydarzenie ma na celu rozwój silnej współpracy między środowiskiem naukowym a przemysłem, ułatwiając płynny przepływ wiedzy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych w praktyce w firmach.

Gdzie i kiedy odbędzie się wydarzenie oraz jak można się zarejestrować?

Konferencja odbędzie się w Krakowie, w dniach 20–22 października 2025 roku, czyli już tej jesieni. Rejestracja i zgłaszanie abstraktów są możliwe tylko do 31 sierpnia. Opłata konferencyjna wynosi 250 € lub 1000 PLN netto. Uczestnicy wydarzenia otrzymają materiały konferencyjne, takie jak Książka Abstraktów, obiady przez trzy dni trwania wydarzenia, zaproszenie na wieczór integracyjny oraz, dodatkowo, wycieczkę po Krakowie (nocleg we własnym zakresie).

Jakie instytucje i badacze zaprezentują swoje osiągnięcia?

Grupa badawcza Materiały dla Energetyki z Sieci Badawczej Łukasiewicz – IMiF będzie prawdopodobnie omawiała zagadnienia dotyczące otrzymywania materiałów zaawansowanych, m.in. HEA, ODS oraz kompozytów metal-ceramika i materiałów termoelektrycznych. W wydarzeniu mają zamiar uczestniczyć tacy eksperci w dziedzinie materiałów funkcjonalnych i SPS, jak m.in. dr hab. inż. Marcin Chmielewski czy dr hab. Rafał Zybała.

Na liście członków Komitetu Naukowego znajdują się obecnie nazwiska takich naukowców, jak:

  • Tomasz Mościcki – Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN, Polska
  • Diletta Giuntini – Politechnika w Eindhoven, Holandia

  • Jesus Gonzalez-Julian – Laboratorium Kompozytów Termostrukturalnych, Francja

  • Olivia A. Graeve – Uniwersytet Kalifornijski w San Diego, USA

Dlaczego warto wziąć udział w FAST/SPS 2025?

Jak pamiętamy, konferencja wyrosła z ogólnopolskich warsztatów nt. Spark Plasma Sintering. FAST/SPS 2025 to kontynuacja międzynarodowych wydarzeń, które odbyły się wcześniej m.in. w Poznaniu i Warszawie. Konferencja stanowi jedyną w swoim rodzaju platformę wymiany wiedzy między naukowcami, inżynierami i przedstawicielami przemysłu zainteresowanymi przyszłością zaawansowanych materiałów i najnowocześniejszymi technologiami ich pozyskiwania.

Jakie branże korzystają z technologii FAST/SPS?

Zastosowania technologii FAST/SPS obejmują wiele sektorów zarówno przemysłu, jak i nauki. Są to takie branże jak:

  • energetyka,
  • transport,
  • mikroelektronika,
  • technologie kosmiczne i militarne.

Metoda ta umożliwia produkcję nadstopów (np. do łopatek turbin), materiałów termoelektrycznych, magazynujących energię oraz nadprzewodników. Dzięki temu technologia ta odgrywa znamienną rolę w rozwoju materiałów funkcjonalnych o wysokiej wydajności.

Jak wygląda wykorzystanie technologii FAST/SPS w Polsce i Europie?

W Europie funkcjonuje około 50 urządzeń opartych na technologii FAST/SPS – głównie w instytutach naukowych i nowoczesnych przedsiębiorstwach. W Polsce używanych jest około 10 takich urządzeń. Jedno z nich znajduje się w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Mikroelektroniki i Fotoniki (IMiF), gdzie zostało zaprojektowane i zbudowane przez dr. hab. Rafała Zybałę oraz mgr. inż. Kamila Kaszycę. Urządzenie to, wycenione w 2014 roku na około 1,4 mln zł, jest jedną z najintensywniej eksploatowanych maszyn w Grupie Badawczej Materiały dla Energetyki.

Przeczytaj również:

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 17 lipca 2025, 14:19|Categories: Aktualności|Tags: , |