Rzuciliśmy nieco światła… na to, czym jest dla nas światło. A to wszystko w ramach odbywającego się po raz drugi Festiwalu Światła w Gdańsku, którego Łukasiewicz – IMiF jest partnerem od samego początku. Miniony weekend był więc wyjątkowo pracowity, mimo że „świąteczny”, bo obchodziliśmy ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Światła (16 maja przypada rocznica pierwszego udanego wykorzystania lasera!).

Podczas wydarzenia:
⚡ przybliżyliśmy dzieciom pojęcie dyfrakcji i zmierzyć grubość włosa,
⚡ udowodniliśmy, że to nic trudnego zbudować własną soczewkę,
⚡ wyjaśniliśmy, dlaczego mówimy potocznie o „lustrze wody”
⚡ oraz sprawdziliśmy, jak działa światłowód.

Byliśmy naprawdę na fali (świetlnej), bo odwiedziło nas wielu ciekawych świata młodych ludzi! Michał Nagowski z Grupy Badawczej Fotonika Podczerwieni w Łukasiewicz – IMiF w tym roku wspierał nas swoją fachową wiedzą. Zdradził nam, że najbardziej cieszył się z tego, że uczestnicy warsztatów byli naprawdę zafascynowani ciekawymi zjawiskami, które otaczają nas na co dzień.

„Wychodzę z przeświadczenia, że przez naszych uczestników zostaną zapamiętane przynajmniej kluczowe stwierdzenia i doświadczenia, dzięki którym prawa fizyki staną się dla każdego z uczestników praktyczne, a co za tym idzie, prostsze do zrozumienia” – stwierdził na koniec pracowitego, ale i pełnego radości dnia.

W trakcie imprezy wszystko zmieniało się jak w kalejdoskopie – dokładnie takim, jakie dzieci dostały od nas na pamiątkę wspólnego eksperymentowania.
Festiwal Światła już po raz drugi zmienił Górę Gradową w najbardziej rozświetlony punkt na mapie Polski. Fajnie było być częścią tego wydarzenia. Kogo z nami nie było, niech żałuje, albo lepiej – niech odwiedzi nas za rok!

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 20 maja 2023, 13:42|Categories: Aktualności, Centrum Fotoniki|Tags: |