Światło odgrywa kluczową rolę w naszym życiu. Gdyby nie światło słoneczne, nie byłoby nas tutaj; bez słońca nie ma życia. Jednak mówiąc o świetle, nie sprowadzajmy go tylko do życia na naszej planecie, światło pomaga bowiem nie tylko rosnąć roślinom, ale i rozwijać się ludziom. Sztuczne źródła światła umożliwiają nam wejście na wyższy poziom! Przykłady? Wynalazki takie jak lampa naftowa, żarówka czy laser przyspieszyły postęp cywilizacyjny.

16 maja będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Światła, który jest globalną inicjatywą podkreślającą centralną rolę, jaką światło i technologie wykorzystujące światło odgrywają w nauce, kulturze, edukacji itp. To dlatego nasi naukowcy wezmą udział w Festiwalu Światła – pojadą do Gdańska, aby pokazać uczestnikom, jak “działa” światło. Ci będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o świetle, a przy tym dobrze się  bawiąc. Dotyczy to zwłaszcza takich eksperymentów jak: dyfrakcja na włosie i ugięcie światła w grubej soczewce ze szklanki. Będziemy też testować światłowód, który… sami zrobimy!

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych: tęczy z baniek mydlanych, kalejdoskopu i wiele innych! Zapraszamy w najbliższą sobotę do Gdańska.

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 11 maja 2023, 09:32|Categories: Aktualności, Centrum Fotoniki|Tags: , |