W jakiej dziedzinie polscy naukowcy są szczególnie mocni? Prezes Łukasiewicz typuje azotek galu, który w naszych laboratoriach opracowuje m.in. dr hab. Anna Szerling i dr inż. Andrzej Taube wraz zespołem. Dlaczego?

Poniżej przytaczamy część wywiadu, którego udzielił mycompanypolska.pl:

– Czy jest jakaś dziedzina / obszar nauki, w którym Polacy są szczególnie mocni? Jeśli tak, to z czego wynika fakt, że akurat w tej konkretnej specjalizacji tak świetnie się odnajdujemy?

– Azotek galu (GaN), którego technologię wytwarzania opracowali polscy naukowcy pod koniec XX w., może się okazać następcą krzemu i być odpowiedzią na problemy z przerwanymi łańcuchami dostaw. Łukasiewicz – Instytut Mikroelektronik i Fotoniki rozwija obecnie wiele typów urządzeń elektronicznych opartych na azotku galu. Są to diody i tranzystory, np. do zasilaczy, ładowarek czy banków energii, a także tranzystory do zastosowań wojskowych, np. w radarach.

Myślę, że w przyszłości azotek galu będzie powszechnie stosowany w wielu urządzeniach. Będzie to możliwe głównie dzięki temu, że Polska ma kompetencje w całym łańcuchu wartości technologii azotkowych – od hodowania najwyższej jakości podłoży i epitaksji materiałów w Instytucie Wysokich Ciśnień PAN, przez wytwarzanie przyrządów wysokiej mocy i wysokiej częstotliwości w Łukasiewiczu, po ich charakteryzację i integrację w układy i systemy funkcjonalne na Politechnice Warszawskiej – mówi w wywiadzie Piotr Dardziński, Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Panie Prezesie, dziękujemy za wiarę w to, co robimy!

Więcej w ARTYKULE.

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 8 sierpnia 2022, 11:18|Categories: Aktualności|Tags: , , |