Fałszowanie paszportów, dowodów osobistych, prawa jazdy, obligacji państwowych, znaczków skarbowych, a nawet dyplomów ukończenia studiów wyższych stanowi duży problem i wyzwanie jednocześnie. Jak temu zaradzić? LumAI – jeden ze zwycięskich projektów w konkursie M-Era.Net Call 2022 – to inteligentne rozwiązanie, dzięki któremu zyskamy pewność, że dokumenty, z którymi mamy styczność, są autentyczne!
Co więcej, system nie tylko potwierdzi autentyczność dokumentu, również zidentyfikuje jego twórcę, co oznacza dodatkowe zabezpieczenie.
Właściwie każdy z nas każdy skorzysta na rozwiązaniu, jakim jest LumAI, bo fałszywe dokumenty stwarzają liczne zagrożenia, zarówno w życiu codziennym (np. lekarz bez uprawnień, podszywanie się pod inną osobę), jak i o wymiarze globalnym. Wszak oszustwa związane z dokumentami to tylko punkt startowy dla przestępców trudniących się handlem ludźmi, przemytem narkotyków i terroryzmem.
A teraz kilka słów o spotkaniu rozpoczynającym współpracę projektową:
1 czerwca 2023 rozpoczął się projekt LumAI “Luminescent tagging of documents and the method of their mobile detection based on Hyperspectral Imaging and Artificial Intelligence (LumAI)” współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań Rozwoju. Konsorcjum projektu oprócz lidera, którym jest nasz instytut: Łukasiewicz – IMiF, oraz polskiej firmy z Krakowa 3D-nano, tworzą: Institute of Solid State Physics, University of Latvia (ISSP UL) z Łotwy oraz Vilnius University (VU) i Garsų Pasaulis z Litwy.
Mamy nadzieję, że skuteczna współpraca pomiędzy naukowcami oraz specjalistami z firm zaowocuje opracowaniem innowacyjnego systemu weryfikacji autentyczności zabezpieczonych dokumentów z wykorzystaniem aplikacji na smartfonie w oparciu o obrazowanie hiperspektralne i AI.
Projekt ruszył pełną parą, bo już 10 lipca 2023 odbyło się spotkanie kick-off projektu LumAI w Łukasiewicz – IMiF w oddziale przy ul. Wólczyńskiej! Była to doskonała okazja, by w trakcie części seminaryjnej podzielić się wiedzą ekspercką z dziedziny nanomateriałów, wymagań technologii druków zabezpieczonych oraz informatycznych zagadnień dotyczących obrazowania i sztucznej inteligencji.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele partnerów projektu LumAI: prof. Pranciškus Vitta (Faculty of Physics VU), prof. Aistis Raudys (Faculty of Mathematics and Computer science VU, online), prof. Anatolis Šarakovskis (Head of Laboratory of Spectroscopy ISSP UL) oraz przedstawiciele firm: dr Ewa Leszczyńska z Garsų Pasaulis oraz z 3D-nano dr inż. Krzysztof Skupień i Klaudia Twardosz. Gospodarzami spotkania były: lider projektu dr inż. Kamila Leśniewska-Matys oraz lider Grupy Badawczej Materiały Inteligentne dr hab. inż. Anna Kozłowska z zespołem.