Na konferencji SPIE PhotonicsWest 2025 w San Francisco nasi naukowcy są jak światło w kryształach fotonicznych – doskonale skupieni, w swoim żywiole i gotowi błyszczeć swoją wiedzą!
Podczas tegorocznej edycji prezentujemy badania i innowacyjne rozwiązania z zakresu fotoniki i mikroelektroniki, a nasze wystąpienia obejmują tematy takie jak:
🚀 Lasery kwantowo-kaskadowe (QCL) i ich zastosowania w komunikacji optycznej
🚀 Monolityczne struktury optyczne dla nowej generacji laserów i czujników
🚀 Nowe podejścia do technologii biosensorów optycznych

Warto zwrócić uwagę na wystąpienia:
✔ Kamila Pierścińskiego, który prezentuje nasze osiągnięcia w rozwoju laserów kwantowo-kaskadowych emitujących w zakresie 3,8µm, zoptymalizowanych pod kątem systemów komunikacji optycznej w wolnej przestrzeni (FSO) (QCLs emitting in 3.8 micrometer range for applications in FSO system). Ich optymalizacja umożliwia bezpośrednią modulację lasera, kluczową dla zastosowań w FSO.
✔Marka Ekielskiego, który w swoim wystąpieniu „Fabrication of monolithic high-contrast gratings as a top mirror for QCVCSEL” opowiada natomiast o przełomowej technologii umożliwiających rozwój nowej generacji laserów QCVCSEL, co może znacząco wpłynąć na rozwój systemów optoelektronicznych.

Nasi młodzi naukowcy również prezentują wyniki swoich badań.
🔬 Dominika Niewczas opowiada o optymalizacji powłok wysokiej refleksyjności dla QCL, które poprawiają parametry optyczne i efektywność laserów (High-Reflection Coatings for QCLs).
🔬 Karolina Olucha skupia się na kluczowych aspektach produkcji VCSEL, w tym nowoczesnych metodach trawienia i pasywacji, umożliwiających precyzyjną kontrolę parametrów optycznych i elektrycznych.
🔬 Magdalena Zadura omawia nową hybrydową platformę biosensorów optycznych, opracowaną do wykrywania biomarkerów medycznych, takich jak glukoza czy białko SARS-CoV-2.

Anna Szerling, zaproszona przez organizatorów do wygłoszenia referatu, przedstawi technologię monolitycznych siatek o wysokim kontraście (MHCG) dla optoelektroniki (The technology of different types of monolithic high contrast gratings for optoelectronic applications). Te ultracienkie struktury, zdolne do niemal 100% odbicia optycznego, mogą być wytwarzane z różnych materiałów półprzewodnikowych i dielektrycznych, co pozwala na ich szerokie zastosowanie w fotonice.
Dyskusje nad przyszłością branży zaczynają się wcześnie – najlepsze pomysły często rodzą się przy kawie i inspirujących rozmowach. Poza oficjalnym programem konferencji, okazją do nawiązywania nowych kontaktów są organizowane przez EPIC – EUROPEAN PHOTONICS INDUSTRY CONSORTIUM spotkania śniadaniowe, będące miejscem intensywnej wymiany wiedzy i prezentacji projektów.
Takie śniadanie networkingowe nie mogło odbyć się bez nas! Anna Szerling wzięła udział w spotkaniu, podczas którego omówiono kluczowe inicjatywy rozwijające europejski ekosystem fotoniczny.