Czy wiesz, że  typowe wymiary kwantowego laseru kaskadowego to 2-4 mm długości i 0.5 mm szerokości, czyli mniej więcej tyle, ile mierzy komar? Promień lasera kaskadowego może być odczuwalny i jest groźny, zwłaszcza dla oka.

Kwantowe lasery kaskadowe (QCL) to półprzewodnikowe źródła promieniowania podczerwonego z zakresu średniej podczerwieni 3-24µm do zakresu terahercowego 60-300µm. Wytwarzane przyrządy pracują w temperaturze pokojowej impulsowo, a także na fali ciągłej. Tworzymy  kwantowe lasery kaskadowe na zakres średniej podczerwieni: 4.5-14 µm oraz zakres terahercowy.

Atuty laserów QCL to bardzo szeroki zakres długości fal, kompaktowość i łatwość sterowania. Główną zaletą jest możliwość płynnej zmiany długości fali emisji w bardzo szerokim zakresie długości fal przy użyciu tych samych materiałów poprzez regulację grubości warstw w obszarze aktywnym lasera. Urządzenia te są doskonałym źródłem światła do zastosowań w zakresie średniej i dalekiej podczerwieni, takich jak analiza gazów molekularnych i spektroskopia absorpcyjna.

Lasery kaskadowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Najczęściej wykorzystywane są w takich branżach jak:

– obronność i bezpieczeństwo,

– monitorowanie środowiska,

– medycyna,

– komunikacja,

– przemysł.

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 3 stycznia 2023, 15:10|Categories: Aktualności, Fotonika Podczerwieni, Grupy Badawcze|Tags: , |